Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Pewnego dnia w domu Adasia zjawili się dwa chłopcy z szóstej klasy, prosząc o pomoc. Okazało się, że szósta klasa za radą jednego z kolegów, chłopca posiadającego wybitny zmysł handlowy, założyła spółdzielnię, która bardzo szybko zaczęła znakomicie prosperować. Prowadzenie rachunków powierzono biednemu i niezwykle uczciwemu chłopcu, który robił to do tej pory bez zarzutu.

Za swoją pracę otrzymywał wszystko, co było mu potrzebne, aby mógł się dalej uczyć. Kilka dni temu przedstawił rachunki kolegom, z rozpaczą wyznając, że w kasie brakuje ogromnej jak dla niego kwoty stu złotych. Kilka osób sprawdzało księgi, lecz nikt nie potrafił wyjaśnić, co stało się z pieniędzmi. Sprawa podzieliła klasę. Jedni wierzyli w uczciwość kolegi, inni żądali, aby wpłacił do kasy zagubione sto złotych.

Chłopcy, którzy przyszli do Cisowskiego, ufali w rzetelność przyjaciela i zależało im na tym, aby odzyskał dobre imię. Następnego dnia Adam przez wiele godzin przeglądał księgi rachunkowe, skupiając się przede wszystkim na liczbach trzycyfrowych. Każdej skrupulatnie przyglądał się przez lupę, aż w końcu, w nocy, znalazł rozwiązanie zagadki. W poniedziałek po lekcjach z radosną miną zjawił się w klasie szóstej, otworzył księgę na jednej ze stron i palcem wskazał liczbę 126 złotych i 30 groszy.

Potem ostrzem scyzoryka delikatnie podważył jedynkę i zdjął z papieru czarną pałeczkę. Zaskoczonym chłopcom wyjaśnił, że to ułamek czarnej nitki, który przez przypadek przykleił się do kartki i wszyscy uznali go za jedynkę. W ten sposób Adam Cisowski odnalazł zagubione sto złotych i rozsławił swoje nazwisko w całej szkole.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Szatan z siódmej klasy - streszczenie szczegółowe
2  ciekawostki
3  Uniwersalizm powieści Kornela Makuszyńskiego