Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
- W Zakopanem, w willi „Opolanka”, należącej przez wiele lat do państwa Makuszyńskich, mieści się Muzeum im. Kornela Makuszyńskiego, które powstało w roku 1966 ze zbiorów, ofiarowanych przez wdowę po pisarzu, Janinę Gluzińską-Makuszyńską.

- Pierwszą książkę dla młodzieży Makuszyński napisał na zamówienie lwowskiego wydawnictwa. Nie przypuszczał wtedy, że jego książki dla dorosłych zawsze pozostaną w cieniu jego twórczości dla dzieci i młodzieży.

- Wiele książek dla dzieci i młodzieży Kornela Makuszyńskiego zostało ekranizowanych. Do tej pory powstały filmy na podstawie: „Awantury o Basię”, „Szatana z siódmej klasy”, „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Panny z mokrą głową”, „Szaleństw panny Ewy” oraz „Przyjaciela wesołego diabła”.

- W ekranizacji powieści „O dwóch takich, co ukradli księżyc” w rolę bliźniaków Jacka i Placka wcielili się bracia Kaczyńscy: Lech i Jarosław, którzy dziś są znanymi politykami.

- Największą popularność zyskała historyjka słowno-obrazkowa o przygodach Koziołka Matołka, który szuka Pacanowa, przekonany, że tam „kozy kują”. Postać niezbyt mądrego, lecz przesympatycznego kozła rozsławiła niewielką miejscowość Pacanów w całym kraju.

- Na podstawie czterech ksiąg o Koziołku Matołku powstał wieloodcinkowy serial animowany oraz wiele przedstawień teatralnych i kukiełkowych.

- Kornel Makuszyński napisał również cykl historyjek słowno-obrazkowych, opartych na polskich legendach: „O wawelskim smoku”, „Wanda leży w naszej ziemi” i „Za króla Piasta Polska wyrasta”.

- Pisarz został pochowany z białą różą na sercu.

- Kornel Makuszyński jest autorem kilku sentencji:
 • „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu”;

 • „Dałem Wam największy skarb – Uśmiech”;

 • „Każda książka jest żywym stworzeniem. Każda ma duszę i każda ma serce”;

 • „Ponieważ Pan Bóg sam nie może być wszędzie, dlatego stworzył matkę”.


 • - Recenzentem pierwszych wierszy Makuszyńskiego był Leopold Staff, który czytał je w cukierni przy ulicy Skarbkowskiej 11.

  - Ulubioną zakopiańską kawiarnią Makuszyńskiego była Kawiarnia Karpowicz.

  - Pisarz pasjonował się górami i chętnie angażował się na rzecz rozwoju Zakopanego, lecz nigdy nie wędrował po górach ani nie jeździł na nartach.  Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


    Dowiedz się więcej
  1  Szatan z siódmej klasy - streszczenie szczegółowe
  2  Jak Adaś odkrył metodę egzaminowania pana Gąsowskiego - opis
  3  Wanda Gąsowska – charakterystyka postaci