Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Staruszek udał się do domu chłopca. Adam, zaskoczony niespodziewaną wizytą, widząc zatroskany wyraz twarzy mężczyzny, spytał, co się stało. W odpowiedzi usłyszał, że nad rodziną Gąsowskich zawisło jakieś tajemnicze niebezpieczeństwo i nauczyciel liczył, że pomoże w wyjaśnieniu całej sprawy. Po południu Cisowski zjawił się w mieszkaniu profesora. Drzwi otworzyła mu jego bratanica. Adaś, zauroczony piękną panną, podjął decyzję o wyjeździe na wieś. Wanda opowiedziała o dziwnych zdarzeniach, które miały miejsce w domu jej rodziców. Pół roku temu zjawił się u nich pewien Francuz, prosząc, aby pozwolili mu obejrzeć dom. Mężczyzna interesował się wyłącznie drzwiami, a przyłapany na tym, że z jednych zeskrobywał farbę, szybko opuścił dwór.

Kilka tygodni później ojciec otrzymał propozycję sprzedaży majątku za sumę przewyższającą znacznie jego wartość, lecz nie zgodził się na nią. Przed dwoma tygodniami ktoś włamał się do domu i wyniósł drzwi, które, po odarciu z farby, porzucił w parku. Profesor Gąsowski przypomniał sobie, że rankiem otrzymał list od brata. Ojciec Wandy pisał, że złodzieje znów włamali się do dworu i starali się wynieść kolejne drzwi, lecz zostali spłoszeni przez nocnego stróża. Adaś, przekonany, że zagadka związana jest z drzwiami, obiecał pomoc w jej rozwiązaniu.

Kilka dni później Adaś, profesor Gąsowski i Wanda zjawili się na dworze, który mieścił się we wsi Bejgoły. Do wieczora chłopiec zwiedzał dom i okoliczny park, skupiając się przede wszystkim na drzwiach. Domyślił się, że złodzieje szukają jakiegoś napisu, lecz nie wiedzą, na których drzwiach został umieszczony i dlatego działają na oślep. Po zachodzie słońca wraz z Wandą podziwiał urokliwą okolicę, kiedy dostrzegł jakąś postać, skradającą się w stronę domu. Postanowił podczołgać się do nieznajomego i kiedy zbliżył się do drzewa, pod którym skrył się mężczyzna, poczuł uderzenie w głowę. Po kilku godzinach, kiedy odzyskał przytomność, dowiedział się, że dziewczyna odnalazła go i przyniosła do domu. Fakt, że złodziej uderzył go, zaniepokoił Adama i uświadomił mu, że w dworze może znajdować się coś cennego. Należało więc poznać historię majątku Gąsowskich i tam szukać odpowiedzi na wszystkie pytania.Razem z Wandą i profesorem udał się na strych, gdzie odnaleźli stare dokumenty i księgi. Przez kilka następnych dni Adaś czytał pamiętniki, aż w końcu natrafił na rękopis księdza Koszyczka, który opisywał wydarzenia z roku 1813. Po klęsce wojsk napoleońskich pod Moskwą do dworu przybyli dwaj Francuzi, prosząc o schronienie i pomoc. Pan Gąsowski ulokował ich w domku ogrodnika, który stał w parku. Starszy oficer nazywał się Kamil de Berier i stan jego zdrowia był krytyczny. Po śmierci pani Gąsowskiej chorego przeniesiono do dworu i umieszczono w bawialni. Kilka dni później ksiądz Koszyczek zauważył, że oficer w nocy opuszcza pokój, choć ma kłopoty z poruszaniem. Po jakimś czasie osłabiony Francuz poprosił, by przeniesiono go do domku ogrodnika. Wówczas ksiądz stwierdził, że zniknął niewielki tobołek, z którym mężczyzna do tej pory nie rozstawał się. Kamil de Berier przekazał list do brata swemu towarzyszowi, który wkrótce wyruszył w dalszą drogę.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Szatan z siódmej klasy - streszczenie szczegółowe
2  bibliografia
3  Profesor Gąsowski – charakterystyka postaciKomentarze: Streszczenie Szatana z siódmej klasy w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: