Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 w Bninie (obecnie Kórnik) koło Poznania. Jej ojciec, Wincent, był zarządcą dóbr zakopiańskich hrabiego Zamoyskiego, jej matką była Anna Maria Szymborska z d. Rottermnund. Wisława mieszkała początkowo w Toruniu, później w Krakowie, gdzie uczęszczała do szkoły powszechnej i gimnazjum.

W czasie wojny uczęszczała na tajne komplety, pracowała też na kolei. Wtedy zaczęła pisać pierwsze opowiadania i wiersze, była także autorką ilustracji do podręcznika języka angielskiego „First steps in English” Jana Stanisławskiego.

Po wojnie studiowała polonistykę, a następnie socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiów nie ukończyła z powodu złej sytuacji materialnej. Od 1945 jest na stałe związana z Krakowem, co często podkreśla.

Jej debiut to wiersz „Szukam słowa” opublikowany w 1945 r. w „Walce”, dodatku literackim do „Dziennika Polskiego”. Po wojnie Szymborska (co wiele osób jej zarzuca) była związana ze środowiskiem osób akceptujących ustrój socjalistyczny. Należała do PZPR (do 1966 r.) i Związku Literatów Polskich. Jej debiut, „Dlatego żyjemy” (1952) zawierał m.in. wiersze „Młodzieży budującej Nową Hutę”, „Lenin”. Poprzedni tomik, „Wiersze” nie został drukowany, ponieważ „nie spełniał wymagań socjalistycznych”.

W 1948 r. wyszła za mąż za poetę Adama Włodka, z którym rozwiodła się w roku 1954.

Od 1953 r. była członkinią zespołu redagującego „Życie literackie”, gdzie prowadziła stałą rubrykę „Lektury nadobowiązkowe”. Była także członkiem zespołu redakcyjnego miesięcznika „Pismo”. W 1988 r. współtworzyła Stowarzyszenie Pisarzy polskich. Od 1995 członek Polskiej Akademii Umiejętności, doctor honoris causa Uniwersytetu Adama Mickiewicza, od 1998 honorowa obywatelka Krakowa.W 1991 r. otrzymała Nagrodę Goethego, później Nagrodę Herdera. W 1996 r. otrzymała Nagrodę Nobla za “poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

W 1996 r. otrzymała tytuł „człowieka roku” przyznawany przez tygodnik „Wprost” oraz nagrodę Pen Clubu.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dwie małpy Bruegla - analiza i interpretacja
2  Cechy charakterystyczne twórczości Szymborskiej
3  Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacjaKomentarze: Wisława Szymborska - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-13 20:22:57

Serdecznie winszuje odznaczenia. Niektore Pani wiersze maja wpływ na moje zycie.Jest pani nie tylko poetka, ale mądrym czlowiekiem. Jestem Pani przyjaciółka, chociaż pani mnie nie zna.


2019-01-05 14:00:46

Podziwiałem logikę , treść i morały wynikające z wierszy PANI WISŁAWY SZMBORSKIEJ. Nikt tak dobitnie i w kilku lapidarnych słowach nie zawarł tak dużo głębokich treści. Tej mądrości będzie nam brakowalo. Żegnaj NOBLISTKO -poezja zostanie! Przed chwilą dowiedziałem się kilku detali z JEJ życiorysu?


2018-12-29 21:22:53

Pani Wisławo, czytają Pani wiersze także w pięknych willach z basenami w Phoenix, Arizona. Kiedyś powiedziała Pani, że nie wyobraża sobie aby czytano jej twórczość w takich miejscach. Bardzo proszę o podanie e-maila, lub adresu, gdzie mogłabym napisać więcej, szukałam w Internecie, ale wygląda, że nie ma Pani swojej strony. Proszę jeszcze raz o podanie jakiejś możliwości kontaktu. Serdecznie pozdrawiam z gorącej Arizony. Wanda


2018-12-03 14:04:52

Szanowna Pani Wisławo. Pragnę podzielić się z Panią przeuroczym komplementem, który otrzymałam dzisiaj od naszej nowej praktykantki z Korei. Miejsce zdarzenia: Georgiańska kamienica na południu Dublina. Czas:przerwa kawowa Dziewczyna ma bystre spojrzenie i jest oczytana. Spogląda na mnie i powiada: 'Sylwia, jak tak na Ciebie patrze to przypominasz mi.. Wisłąwę Szymborską. Czytałam jej wiersze chinsku, bardzo mi sie podobaja'. Pani Wisławo, w czerwcu skonczyłąm 39 lat. To zaszczyt być porównaną do Pani, chociażby z wyglądu. Przesyłam serdeczne pozdrowienia i wyrazy szacunku. Sylwia


2018-11-10 20:38:26

Witam Pania serdecznie!Moj tesc b.powazny i inteligentny człowiek,powiedział mi ze była Pani jego nauczycielka w Prudniku.A ja nie moge znalesc powiazan w Pani biografi z oPrudniku nic.Ps.moj tesc bardzo sie ucieszyl z Pani Nobla!serdecznie pozdrawiam!!!
Streszczenia książek
Tagi: