Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiersz jest aluzją i niejako ilustracją do obrazu Pietera Bruegla Starszego p.t. “Dwie małpy”. Przedstawia on dwie małpy siedzące w oknie, przykute do ściany łańcuchem. Za oknem widać miasto oraz morze z pływającymi po nim łódkami. Jedna z małp patrzy na oglądającego obraz, druga jest odwócona bokiem i zdaje się drzemać.

Sytuacja liryczna określona jest już w pierwszym wersie: podmiotowi lirycznemu śni się matura. Jest to jednak specyficzny egzamin dojrzałości, bo po pierwsze umiejscowiony w scenerii jak z obrazu Breugla:
“siedzą w oknie dwie małpy przykute łańcuchem,
za oknem fruwa niebo
i kąpie się morze”,
a po drugie egzaminatorami są małpy. Przedmiot to “historia ludzi”. Koncept wiersza polega więc na odwróceniu ról: to nie człowiek przygląda się naturze, lecz odwrotnie, natura “sprawdza” jego człowieczeństwo. Podmiotowi lirycznemu nie idzie zbyt dobrze, “jąka się i brnie”. Jedna z małp ironicznie się uśmiecha i “cichym brząkaniem łańcucha” przypomina człowiekowi jego niechlubne czyny w historii: zapewne chodzi tu o pragnienie zdominowania innych gatunków, zapanowania nad światem, próżność człowieka. Co ciekawe, sytuacja owego poetyckiego “egzaminu” jest o tyle dwuznaczna, że wszak małpy zostały pozbawione wolności (są przykute łańcuchem), a jednak słuchają człowieka “ironicznie”, więc z wyższością. Ironia jest oznaką rozwiniętej świadomości, łatwo zatem odgadnąć, że to niekoniecznie człowiek jest “najwyższą z materii”. Świadczy o tym także to, że małpy pełnią funkcję egzaminatora człowieka – a więc są postawione wyżej od niego jeśli chodzi o wiedzę, umiejętności.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Cechy charakterystyczne twórczości Szymborskiej
2  Nagrobek - analiza i interpretacja
3  Głos w sprawie pornografii - analiza i interpretacjaKomentarze: Dwie małpy Bruegla - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-16 22:12:35

Brzęk łańcucha można traktować jako przypomnienie próby dominacji nie tylko nad podrzędnymi gatunkami występującymi w naturze, ale także ambicji człowieka, dyktującej zniewolenie nawet własnego gatunku (niewolnictwo) Dodatkowo ironicznym faktem jest ograniczenie fizyczne małp, kiedy wiersz wskazuje na bezwolność istoty ludzkiej, która pomimo braku łańcuchów czy innych ograniczeń swobody pozostaje pod kontrolą zwierząt-egzaminatorów. Jest to postawienie człowieka niżej w hierarchii bytów.


2018-10-31 21:42:37

to ta druga małpa, która udaje, że spi, delikatnie pobrzękuje łańcuchem; w ten sposób próbuje dopomóc odpowiadającemu; skoro podmiot odpowiada z historii sztuki to bardzo ważnym aspektem było niewolnictwo,które ciągnęło się w historii świata przez wiele wieków i to właśnie o tym próbowała uświadomić małpa osobę mówiącą w wierszu


2018-10-16 21:23:57

do słów: "przypomina człowiekowi jego niechlubne czyny w historii" interpretacja bardzo trafna, jednak w dalszej części trochę się pani zamotała. Nie zwróciła Pani uwagi na określenie przez autorkę ludzkiego aspektu wolności? Myślę, że bardziej w tę stronę powinna pójść interpretacja utworu
Streszczenia książek
Tagi: