Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zenek Wójcik pojawił się nieoczekiwanie w życiu czwórki przyjaciół: Uli, Pestki, Mariana i Julka, spędzających wakacje w Olszynach. Chłopak uciekł z domu, gdzie znęcał się nad nim ojciec-akoholik. Podczas wędrówki, której celem było odszukanie wujka, zranił się w nogę. Chory i trawiony gorączką ukrył się na wyspie, nie wiedząc, że jest ona ulubionym miejscem spotkań załogi. Nieufny i skryty chłopak wzbudził zainteresowanie dzieci. Zaoferowały mu pomoc, którą niechętnie przyjął. Po wizycie u doktora Zalewskiego, Zenek zniknął bez pożegnania. Pojawił się następnego dnia, prosząc Julka o kupienie mu chleba w sklepie. Chłopcy, widząc, że Zenek nie jest w stanie dojść pieszo do Strykowa, zaproponowali, że pojadą tam rowerami i odnajdą jego wuja. Niestety, wyprawa nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

Wiadomość, że Antoni Janica nie pracuje tam, wzbudziła w Zenku lęk. Został przez kilka dni na wyspie, lecz kiedy skończyły mu się oszczędności, kradnie jabłka. Złapany na gorącym uczynku przez załogę, zakpił z nich. wkrótce jednak dzieci zapomniały o złym uczynku chłopaka, widząc, jak bez zastanowienia rzucił się na ratunek dziecku, które spało na wozie, ciągniętym przez wystraszonego konia. Następnego dnia Zenek stanął w obronie bezdomnego psa, Dunaja, obrzuconego kamieniami przez dwóch wyrostków. Sytuacja chłopaka skomplikowała się w chwili, kiedy Marian dowiedział się, że okradł przekupkę na targu w Łętowie. Zenek odszedł z wyspy bez wyjaśnienia, dlaczego tak postąpił. Prawdę wyjawił jedynie Uli, zjawiając się u niej wieczorem. Wówczas okazało się, że chłopak nie ma dokąd wrócić, ponieważ ojciec go nie chce. Dziewczyna opowiedziała o wszystkim przyjaciołom, usprawiedliwiając zachowanie Zenka. Marian, dręczony wyrzutami sumienia, że źle osądził chłopaka, odnalazł go i poprosił o powrót na wyspę. Zenek jednak nie chciał tego zrobić. Kilka dni później Julek spotkał go w Strzemienicach.

Chłopak z uporem powtórzył, że nie wróci do Olszyn, lecz wiadomość, że Ula pracowała w sadzie, aby oddać przekupce skradzione przez niego pieniądze, wywarła na nim ogromne wrażenie. Zenek wrócił na wyspę i zaczął pracować przy żniwach, aby oddać dziewczynie dług honorowy. Tymczasem jego obecność na wysepce została odkryta przez chłopaków, z którymi pobił się, broniąc Dunaja.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ten obcy - streszczenie szczegółowe
2  Uniwersalizm powieści „Ten obcy”
3  Narracja i język powieści „Ten obcy”Komentarze: Losy Zenka Wójcika

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-29 14:38:02

Wiadomość, że Antoni Janica nie pracuje tam, wzbudziła w Zenku lęk. Został przez kilka dni na wyspie, lecz kiedy skończyły mu się oszczędności, kradnie jabłka. Złapany na gorącym uczynku przez załogę, zakpił z nich. wkrótce jednak dzieci zapomniały o złym uczynku chłopaka, widząc, jak bez zastanowienia rzucił się na ratunek dziecku, które spało na wozie, ciągniętym przez wystraszonego konia. Następnego dnia Zenek stanął w obronie bezdomnego psa, Dunaja, obrzuconego kamieniami przez dwóch wyrostków.


2018-12-17 21:04:34

Zenek w tej książce jest bardzo dziwy, tajemniczy, nic nikomu nie mówi pozostali bohaterzy muszą sami dochodzić do tego że Zenka tata jest alkocholikiem i że nie ma co z sobą zrobić jedyną rzeczą którą im szczerze powiedział to jak się nazywa i że szuka wujka ale dlaczego go szuka to nie powiedział


2018-11-15 20:28:20

Klaudia, mówisz, iż Zenek nie powiedział dlaczego szuka swojego wuja. W tym jest cały sęk tej książki! Jego matka zmarła, ojciec jest alkoholikiem, który się nad nim znęca, więc chłopiec postanowił odszukać swoją jedyną, najbliższą rodzinę! Masz odpowiedź, na którą nie znałaś odpowiedzi :)
Streszczenia książek
Tagi: