Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Ula Zalewska jest córką doktora Zalewskiego. Po śmierci matki jej wychowaniem zajęły się ciotki. Na stałe mieszka i uczy się w Warszawie, a do Olszyn przyjechała na wakacje.

Ula jest wysoką, szczupłą i zgrabną dziewczyną, niepozorną i najczęściej pozostającą w cieniu swojej przyjaciółki, Pestki. Jest nieśmiała, skryta i rzadko zwierza się ze swoich uczuć i przeżyć. Jest bardzo wrażliwa i wyczulona na krzywdę innych. Opiekuje się bezdomnym psem, nie czując do niego wstrętu, choć jest brudny i zaniedbany.

Doskonale rozumie nieszczęście Zenka i zawsze jest gotowa, aby mu pomóc. W wielu sytuacjach to właśnie ona wykazuje się lojalnością, subtelnością i dyskrecją. Potrafi być szlachetna i uczciwa. Jako jedyna czuje potrzebę oddania pieniędzy, skradzionych przez chłopaka, przekonana, że tylko tyle może dla niego zrobić. Dlatego właśnie pracuje w ogrodzie, poświęcając czas na wypoczynek. Zawsze uległa wobec Pestki, w tym przypadku pozostaje nieugięta i wierzy, że Zenek był wobec niej szczery.

Ta cicha, z natury spokojna i lękliwa dziewczyna potrafi być nieprzejednana i uparta wobec ojca. Nie potrafi wybaczyć mu, że odszedł od jej matki i poślubił inną kobietę. Rozwód rodziców sprawił, że czuje się niepotrzebna i niekochana. Nie wiedziała jednak, że doktor Zalewski na prośbę ciotek nie zapraszał córki do swego domu. Przez wiele lat udawała szczęśliwe dziecko, choć w głębi duszy czuła się nieszczęśliwa i zbyteczna. Poczucie wspólnego nieszczęścia połączyło ją z Zenkiem, który podobnie jak ona stracił matkę i został odrzucony przez ojca. W stosunku do chłopaka Ula jest wyrozumiała, zawsze stara się usprawiedliwić jego zachowanie i darzy go szczerymi uczuciami. Pojawienie się Zenka w Olszynach odmieniło jej życie. Ula przebaczyła ojcu i uświadomiła sobie, jak bardzo go kocha.

Ula Zalewska jest postacią pozytywną, wzbudzającą szczerą sympatię. Zawsze potrafi wykazać się wyrozumiałością dla drugiej osoby i lojalnością wobec tych, których kocha.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Tego obcego w pigułce
2  Irena Jurgielewiczowa – biografia
3  Recenzja powieści „Ten obcy”