Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ulubionym miejscem spotkań i zabaw czwórki przyjaciół: Uli, Pestki, Mariana i Julka, była niewielka wyspa, która powstała w wyniku ostatniej powodzi na rzeczce w pobliżu wsi Olszyny. Pewnego lipcowego wieczoru chłopcy odkryli, że na wyspie ktoś rozpalił ognisko. Następnego dnia poinformowali o tym Pestkę, która zapewniła, że wyrzucą intruza z ich wyspy. Ustalili, że gdy tylko przestanie padać, spotkają się na polanie. Marian i Julek pobiegli do spółdzielni, po drodze przekazując Uli wiadomość, że Pestka za chwilę zjawi się u niej. Ula wróciła do kuchni, aby przygotować kawę dla ojca. Obecność mężczyzny była nieprzyjemna dla dziewczyny, która celowo narzuciła dystans w ich relacjach. Po chwili zjawiła się Pestka i Ula z zazdrością przysłuchiwała się jej rozmowie z ojcem. Po jakimś czasie doktor Zalewski pojechał do szpitala i dziewczęta zostały same. Zasiadły przy piecu i Ula, ucieszona obecnością przyjaciółki, postanowiła zwierzyć się jej ze swoich problemów. Kiedy zebrała się na odwagę i podniosła głowę, Pestka stała przy oknie, zadowolona z tego, że deszcz przestał padać.

Wyruszyły na wyspę. Za wsią Ula dostrzegła bezdomnego psa, którego dokarmiała. Przedostały się na wyspę, a psiak przepłynął rzeczkę i zaczął węszyć. Po chwili usłyszały jego głuche warczenie i domyśliły się, że na polanie ktoś jest. Pestka odważnie zbliżyła się do krzaku leszczyny i dostrzegła śpiącego chłopaka. Wycofała się ostrożnie i natychmiast pobiegła po Mariana i Julka. Ula została sama. Okrążyła polanę, aby lepiej przyjrzeć się intruzowi. Zauważyła, że jego lewa stopa jest owinięta brudnym gałganem. Potem usiadła w pobliżu i zamyśliła się. Nagle zorientowała się, że chłopak przebudził się i wpatruje się w nią szeroko otwartymi oczami. Przez parę minut rozmawiali. Ula stwierdziła, że nieznajomy ma gorączkę. Rozpaliła ognisko, zaparzyła miętę i podała mu napój. Wypił, uśmiechając się i ponownie zasnął. Kilka minut później na wyspie zjawili się chłopcy z Pestką. Wszyscy z zaciekawieniem patrzyli w stronę chłopaka, który przyglądał im się z wyrazem niechęci na twarzy. Pierwszy zbliżył się do niego Julek, dopytując, skąd przybył.

Nieznajomy wyjaśnił, że podróżuje autostopem i ze złością dodał, iż wkrótce opuści ich wyspę. Z trudem podniósł się i postanowił wyciąć kij, na którym mógłby się wesprzeć podczas dalszej wędrówki. Julek zaoferował swoją pomoc, a Pestka, Ula i Marian odeszli, by zastanowić się, co powinni zrobić w tej sytuacji. Pestka zaproponowała, aby chłopaka przyjął ojciec Uli. Ubyszówna podeszła do chłopaka, sugerując, że powinien udać się do lekarza, ponieważ rana może być zabrudzona i może wdać się zakażenie. Jej słowa wystraszyły nieznajomego. Niechętnie zgodził się na ich propozycję.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ten obcy - streszczenie szczegółowe
2  Wyjaśnienie tytułu powieści „Ten obcy”
3  Narracja i język powieści „Ten obcy”Komentarze: Streszczenie Tego obcego w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-17 15:04:42

te streszczenie jest krótkie ale opowiada o wielu szczegółach jest w nim opisane zachowanie bohaterów i ich myśli.Zaciekawiło mnie to. Zapraszam do przeczytania


2018-12-30 19:45:39

Mi się nie podoba bo w jednym momencie Zenek ma tą chorą nogę a w drugim ma zdrową i ratuje dziecko z bryczki to sensu w ogóle nie ma


2018-11-26 23:08:07

witam mam na imie Damian i chciałem powiedzic ze to jest ciekaw ten obcy bardzo ciekawa proponuje do przyczytania zobacyzcie kto wystempuje kto jest bohaterem? ok


2018-11-24 16:00:10

Książka nie podoba mi się w ogóle. Jest naiwna i nie ciekawa. Przede wszystkim jakieś losowe dzieci które znalazłyby dziwnego biedaka na swoim miejscu spotkań poszłyby po dorosłego, lub zostawiły go i uciekły (ewentualnie obrzuciły kamieniami, ale nie zawsze). Podsumowując, dajcie sobie spokój i czytajcie Zew C'thulu! C'thulu fh'tagn!


2018-11-15 16:25:51

Witam! Bardzo dobre streszczenie książki :) Na pewno mi pomoże zaskoczyć " przemiłą" panią od polskiego ... Jeszcze raz Dzięki Całemu Serwisowi i Pozdrawiam :)
Streszczenia książek
Tagi: