Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Geneza powieści „Ten obcy”

Powieść Ireny Jurgielewiczowej: „Ten obcy” powstała w 1961 roku. Pisarka nigdy nie zaprzeczała, że historię Zenka i czwórki przyjaciół oparła na autentycznych wydarzeniach, a pomysł na książkę zrodził się pod wpływem pewnego chłopca, który przed wojną wędrował po Polsce. Elementy biografii autorki można odnaleźć w kreacji postaci Uli Zalewskiej – rodzice Jurgielewiczowej byli po rozwodzie, a jej... więcejCzas i miejsce akcji „Tego obcego”

Akcja powieści Ireny Jurgielewiczowej: „Ten obcy” rozpoczyna się we wtorek 11 lipca i obejmuje wydarzenia, rozgrywające się na przełomie kilku tygodni – do połowy sierpnia. Czas fabuły powieści obejmuje również wydarzenia wcześniejsze – śmierć matki Zenka, jego ucieczkę z domu, odejście ojca Uli, śmierć matki dziewczyny i lata, kiedy doktor Zalewski starał się zbliżyć do córki, wychowywanej przez... więcej„Ten obcy” - plan wydarzeń

1. Intruz na wyspie.
2. Pierwsze spotkanie z Zenkiem.
3. Propozycja pomocy.
4. Wizyta Zenka w gabinecie doktora Zalewskiego.
5. Ucieczka chłopaka.
6. Rozmowa Zenka z Julkiem.
7. Wędrówka ku szosie.
8. Pomysł Mariana.
9. Powrót na wyspę.
10. Zobowiązanie do tajemnicy.
11. Oswajanie Dunaja.
12. Wyprawa do Strykowa.
13. Zła wiadomość.
14. Bójka w obronie Dunaja.
15. Ucieczka psa.
16. Zniknięcie Zenka.
17. Zenek przyłapany na kradzieży jabłek.
18.... więcejGłówne wątki w powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”

1. Losy Zenka Wójcika – Zenek Wójcik pojawił się nieoczekiwanie w życiu czwórki przyjaciół: Uli, Pestki, Mariana i Julka, spędzających wakacje w Olszynach. Chłopak uciekł z domu, gdzie znęcał się nad nim ojciec-akoholik. Podczas wędrówki, której celem było odszukanie wujka, zranił się w nogę. Chory i trawiony gorączką ukrył się na wyspie, nie wiedząc, że jest ona ulubionym miejscem spotkań załogi. Nieufny i skryty... więcejNarracja i język powieści „Ten obcy”

Powieść Ireny Jurgielewiczowej: „Ten obcy” utrzymana jest w konwencji powieści psychologicznej. Narrator, oprócz zrelacjonowania wydarzeń, skupia się na przedstawieniu życia wewnętrznego bohaterów, ich przeżyć, wyobrażeń i emocji. Akcja powieści jest stonowana, a jej główny wątek związany jest z pojawieniem się Zenka Wójcika na wyspie i pomocy, jakiej udzieliła mu czwórka dzieci. Za równorzędną bohaterkę... więcej„Ten obcy” jako powieść o dojrzewaniu i przyjaźni

Powieść Ireny Jurgielewiczowej: „Ten obcy” jest utworem skierowanym do młodych czytelników. To nie tylko historia Zenka Wójcika, który nieoczekiwanie pojawia się w życiu czwórki przyjaciół i zmienia je na zawsze. To przede wszystkim opowieść o przyjaźni, pierwszej miłości, rodzinie i zrozumieniu dla krzywdy drugiego człowieka.

Wydarzenia, rozgrywające się w ciągu kilku wakacyjnych tygodni... więcejRecenzja powieści „Ten obcy”

Powieść Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” od ponad pięćdziesięciu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i młodzieży.

Historia Zenka Wójcika, tytułowego „obcego”, wzrusza i jednocześnie zmusza czytelnika do zatrzymania się i zastanowienia nad tak istotnymi wartościami w życiu człowieka, jak: przyjaźń, rodzina, miłość, zaufanie, lojalność i zdolność do niesienia pomocy innym.... więcejWyjaśnienie tytułu powieści „Ten obcy”

Tytuł powieści Ireny Jurgielewiczowej nawiązuje bezpośrednio do postaci głównego bohatera dzieła, Zenka Wójcika. W momencie, w którym jego obecność na wyspie zostaje odkryta przez grupę przyjaciół, staje się on dla nich intruzem – kimś obcym, kto chce zawłaszczyć sobie miejsce ich zabaw, kimś, kogo nie znają i kto pochodzi spoza Olszyny. Zenek jest dla Mariana, Julka, Pestki i Uli obcym przed dłuższy czas.

Chłopiec... więcejUniwersalizm powieści „Ten obcy”

Powieść Ireny Jurgielewiczowej mówi o wartościach, które są ponadczasowe i zawsze równie istotne w życiu każdego człowieka, niezależnie od wieku i czasów, w jakich przyszło mu żyć. Opowiada o przyjaźni między piątką dzieci, ofiarowanej bezinteresownie i przełamującej nieufność bezdomnego, nieszczęśliwego chłopaka, którego życie zmusiło do ucieczki z domu.

Autorka poruszyła również tak ważną kwestię, jak rola rodziny... więcej