Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Marian Pietrzyk jest najstarszym z grupy przyjaciół. Pochodzi z Warszawy i spędza wakacje u swych dziadków w Olszynach. Jest ciotecznym bratem Julka Milera.

Marian jest chłopcem rozważnym, cichym, zrównoważonym i poważnym. Zawsze stara się postępować szlachetnie i uczciwie, wiedząc, że to na jego barki spadnie odpowiedzialność za poczynania przyjaciół. Jest sumienny, obowiązkowy i chętnie pomaga babce w codziennych obowiązkach. W podejmowaniu decyzji kieruje się zdrowym rozsądkiem.

Nie działa pochopnie, lecz wszystko musi dokładnie przeanalizować i przemyśleć. Tajemnica, związana z ukrywaniem się Zenka na wyspie, ciąży mu i powoduje wyrzuty sumienia. W stosunku do chłopaka jest nieufny, nieco zazdrosny o to, że wzbudza zainteresowanie Pestki, ale w sytuacji kryzysowej wyciąga ku niemu pomocną dłoń i organizuje wyprawę do Strykowa, świadomy, że Zenek nie pokona wielu kilometrów pieszo z chorą nogą. Z natury spokojny potrafi wykazać się odwagą i walecznością, stając po stronie chłopaka w bójce z Wiktorem i Władkiem. Marian zawsze postępuje zgodnie z własnymi zasadami i przekonaniami. Nie waha się zapytać Zenka o to, czy ukradł przekupce pieniądze, ale kiedy uświadamia sobie, że zbyt pochopnie ocenił jego zachowanie, usiłuje naprawić swój błąd i prosi go, by powrócił na wyspę.

Marian stara się zachowywać jak dojrzały młody mężczyzna, choć w chwili, gdy dowiaduje się, że Wiktor doniósł na Zenka na milicję, czuje się bezsilny i zwraca się o pomoc do dorosłych. Jest postacią pozytywną, wzbudzającą sympatię i godną naśladowania.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ten obcy - streszczenie szczegółowe
2  Julek Miller - charakterystyka
3  „Ten obcy” jako powieść o dojrzewaniu i przyjaźni