Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Pestka Ubyszówna jest najlepszą przyjaciółką Uli Zalewskiej. Mieszka w Warszawie, a do Olszyn przyjechała na wakacje z matką.

Pestka jest ładną, zgrabną dziewczyną o czarnych, puszystych włosach i szarych oczach. Jest świadoma swojej urody i tego, że podoba się chłopcom. W sposobie bycia jest pewna siebie, przebojowa, ciekawa świata i odważna. W załodze pełni rolę przywódcy, a Marian i Julek bardzo liczą się z jej zdaniem i najczęściej do niej zwracają się ze swoimi wątpliwościami. Swoim uśmiechem i radością życia z łatwością zjednuje sobie sympatię ludzi.

Jest żywiołowa, energiczna, wysportowana i pragnie we wszystkim uczestniczyć. Od wielu lat przyjaźni się z Ulą, lecz tak naprawdę nie jej nie zna i nie stara się jej poznać, wiecznie zajęta własnymi sprawami. Często czuje się od niej lepsza i bez skrupułów wykorzystuje to, aby zaimponować Zenkowi, wiedząc, że na tle niepozornej dziewczyny wypada bardzo korzystnie.

W wielu przypadkach okazuje się, że Pestka jest nieco naiwna i dziecinna. Brzydzi się Dunajem, lecz kiedy pies okazuje większe zaufanie Uli, czuje się zazdrosna. W stosunku do Zenka jest zuchwała i za wszelką cenę stara się zwrócić na siebie jego uwagę. Robi wszystko, aby mu zaimponować, kradnie jabłka, a jednocześnie pragnie, aby dostrzegł jak ładną jest dziewczyną. Fakt, że chłopak zainteresował się Ulą, boli ją i sprawia, że ma żal do przyjaciółki. Sytuacja ta wskazuje, że Pestka jest próżna i z trudem znosi porażki.

Pestka Ubyszówna zawsze pragnie być w centrum zainteresowania. Pojawienie się Zenka i konieczność dotrzymania tajemnicy sprawiają, że staje się opryskliwa dla matki, z którą zawsze potrafiła się dobrze porozumieć. Ma żal do matki, że to nie ona pomogła chłopakowi i nie zachowała się tak, jak doktor Zalewski.

Pestka jest postacią pozytywną, o silnej osobowości i wzbudzającą sympatię.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Tego obcego w pigułce
2  Recenzja powieści „Ten obcy”
3  Uniwersalizm powieści „Ten obcy”