Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział VIII – Doradca z Melbourne
Tomek stał się bohaterem. Od Smugi na pamiątkę otrzymał rewolwer. Niecierpliwie oczekiwał dopłynięcia do Australii, do Portu Augusta w Zatoce Spencera. Przypominał sobie wiadomości o historii i geografii kontynentu oraz o jego mieszkańcach. Od opiekunów dowiedział się, że tubylcy są łagodni, mimo że doznali wielu krzywd od Europejczyków. Gdy przybili do portu okazało się, że zoolog Karol Bentley mówi po polsku, gdyż jego matka była Polką. Wyraził obawy o bezpieczeństwo Tomka podczas wyprawy. Następnie poinformował o planie ekspedycji – łowcy mieli poruszać się z zachodu na wschód przez tereny Nowej Południowej Walii i co jakiś czas odsyłać pochwycone zwierzęta koleją na statek. Wytłumaczył także, dlaczego udział krajowców w polowaniu jest niezbędny. Po zaplanowaniu trasy wyprawy postanowiono wyruszyć pojutrze rano.

Rozdział IX – Pionierzy australijscy
Tomek nie mógł cierpliwie usiedzieć na statku. W końcu udali się na stację kolejową, która przypominała te europejskie. Zapakowano bagaże i pociąg ruszył. Podróżni prócz Tomka i Bentleya zasnęli. Tomka rozczarował cywilizowany wygląd Australii. Przywołał przeczytane w książkach polskich podróżników fakty. M. in. historię Wiśniowskiego o napaści rozbójników oraz poszukiwacza złota – Korzelińskiego. Bentley rozpoczął opowieść o odkrywcach Australii, między innymi o wyprawach Sturta i Stuarta, a także o tragicznym zakończeniu podróży Leichharda i Kennedyego.

Rozdział X – Opór krajowców
Po paru godzinach krajobraz za oknami pociągu zmienił się na bardziej dziki. Następnego dnia także podziwiał krajobraz, w którym dominował skrub. Wieczorem dotarli do Wilcannii, gdzie na stacji oczekiwał na nich krajowiec Tony. Zapakowali bagaże na wozy ciągnięte przez wielbłądy i wyruszyli do stacji pana Clarka. Bentley opowiedział o jego wcześniejszej pracy na stacji telegrafu transkontynentalnego. Wspomniał o trudnościach w budowie linii oraz budowie kolei. O świcie podróżni zatrzymali się, by wielbłądy odpoczęły. Pod wieczór dotarli do osady i trafili na kolację, na której serwowano m. in. zupę z ogona kangura. Od pana Clarka dowiedzieli się, że krajowcy nie chcą wziąć udziału w polowaniu, podejrzewając podstęp białych. Trzeba było zachować środki ostrożności. W nocy pana Wilimowskiego obudziły strzały. Zobaczył, że Tomka nie ma na posłaniu. Wszczął alarm i wybiegł na zewnątrz. Powstrzymał go Clark, mówiąc, że Tomek zaprzyjaźnił się z krajowcami – zjadł z nimi śniadanie i urządził popis strzelecki. Po jego powrocie ojciec skarcił go za oddalenie się od osady wbrew zakazowi. Tomek opowiedział o swej rozmowie z Australijczykami i o wytłumaczeniu im, po co chcą łapać dzikie zwierzęta. Wieczorem przedstawiciele trzech plemion zadeklarowali swój udział w polowaniu.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnijKulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Tomek w krainie kangurów - streszczenie krótkie i opracowanie
2  Tomek w krainie kangurów - bohaterowieStreszczenia książek
Tagi: