Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Od czasów powstania „Tomka w krainie kangurów” minęło ponad pięćdziesiąt lat. Akcja powieści rozpoczyna się na początku XX wieku, a więc w czasach jeszcze bardziej odległych. Od tamtej pory świat zmienił się całkowicie, a postęp cywilizacji i rozwój mediów elektronicznych sprawił, że nawet bardzo odległe lądy wydają się dużo bliższe. Mimo to opowieści o przygodach Tomka do dziś znajdują wielu amatorów.

Jednym z powodów popularności powieści Alfreda Szklarskiego jest bardzo wyraziste nakreślenie postaci głównego bohatera – Tomka Wilmowskiego. Czternastoletni chłopiec może być wzorem dla swoich rówieśników. Oprócz tego, że jest zdolny i nauka przychodzi mu z łatwością, potrafi jeździć konno i świetnie posługuje się bronią. Jest odważny i niestraszne mu są przygody w dalekich i egzotycznych stronach. Często ratuje swych przyjaciół i losy całej wyprawy lub pomaga innym (np. zabijając bengalskiego tygrysa, namawiając krajowców do polowania czy odnajdując Sally). Tomek jest szlachetny i sprawiedliwy. Stara się być posłuszny, jednak jak każdemu ciekawemu świata nastolatkowi, nie zawsze mu się to udaje. Za nieposłuszeństwo zostaje skarcony i przekonuje się, że powodują one zawsze tarapaty.

Akcja powieści „Tomek w krainie kangurów” jest wartka, często następują zwroty akcji i niespodziewane wydarzenia. Czytelnik z zapartym tchem śledzi losy Tomka. Szczególnie ciekawe są takie momenty, jak wówczas gdy Tomek staje w oko w oko z tygrysem i do końca nie wiadomo, jak zakończy się szamotanina zwierzęcia z Janem Smugą lub gdy chłopiec trafia w ręce bandytów, na których czele stoi Krwawy Carter. W powieści nie brakuje takich elementów, jak strzelaniny, bandyci, polowania na dzikie zwierzęta, co przede wszystkim podoba się męskiej części czytelników.

Przygody Tomka to także gratka dla miłośników geografii, dla kich podróży i egzotycznych krajobrazów. Fabuła przybliża nam australijską florę i faunę pełną gatunków nieznanych w Europie, którą na własne oczy można poznać jedynie w ogrodach zoologicznych lub botanicznych. Ponadto pisarz ze znawstwem oddaje lokalne zwyczaje i tradycje dawnych mieszkańców „krainy kangurów” czy też przybliża nagłe zjawiska atmosferyczne, takie jak cyklon czy piaskowa burza. Choć współcześnie opisywane regiony można zobaczyć na szklanym lub ledowym ekranie, to jednak pobudzająca wyobraźnię lektura Szklarskiego wciąż wydaje się atrakcyjna.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie w pigułce Tomka w krainie kangurów
2  Czas i miejsce akcji Tomka w krainie kangurów
3  Tomek w krainie kangurów - gatunek powieściKomentarze: Tomek w krainie kangurów - recenzja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: