Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział XI – Wielkie łowy na kangury
Okazało się, że stada owiec Clarka są bezpieczne – nie zagrażały im psy dingo oraz stada królików. Mógł wziąć udział w polowaniu. Tomek dostał australijskiego kuca. Wraz z ojcem, Smugą i Bentleyem wyruszył rankiem na zwiad w bezdrożny step. Po drodze natrafili na żerujące stado kangurów. Bentley szczegółowo opisał wszelkie gatunki należące do rodziny workowatych skaczących. (kangury czerwone, szare, skalne i wiele innych). W międzyczasie zbliżyli się do wzgórz, gdzie Tony znalazł wcześniej dogodne miejsce do przygotowania pułapki na zwierzęta. W najbliższych dniach miały się odbyć przygotowania. Jeźdźcy udali się do plemienia ludzi-kangurów – krajowców zajmujących się polowaniem na skaczące zwierzęta. Przed obozem, by uszanować tutejsze zwyczaje, zeszli z koni i usiedli na ziemi czekając na zaproszenie. Tomek skrytykował prymitywne szałasy tubylców. Na spotkanie Tonyego wyszedł starszy plemienia. Zebrała się starszyzna i ustaliła z Wilmowskim, że dostarczy sześćdziesięciu ludzi. Następnego dnia wyruszono wraz z klatkami i rozbito obozowisko. Przygotowano też pułapkę na zwierzynę. Wkrótce przybyli tubylcy, którym Tomek uważnie się przyglądał. Wieczorem odtworzyli taniec przedstawiający polowanie na kangura, a wieczorem przybyli zwiadowcy informując, gdzie znajduje się duże stado. Ustalono taktykę nagonki.

Tomek wraz z Bentleyem wyruszył z częścią naganiaczy po północy. Po zajęciu stanowiska Tomek nie potrafił się zdrzemnąć. Jego towarzysz rozmawiał z Australijczykami o tańcach i śpiewach. Wysłano o świcie zwiadowcy poinformowali o przemieszczeniu się kangurów. Bentley zdecydował się wysłać Tomka i dwóch zwiadowców, by zamknął pierścień okrążenia. Tomek wolno ruszył na południe. Gdy zobaczył znak od Bentleya puścił się z całych pędów naprzód. Wkrótce ujrzeli rozpędzone kangury. Tubylcy krzyczeli, by Tomek użył strzelby. Gdy samiec prowadzący stado na chwilę przystanął, Tomek powalił go strzałem. Przerażone zwierzęta zawróciły. Nagonka prowadzona z trzech stron zagnała je do pułapki w wąwozie. Tomek mógł być dumny, że swoim strzałem uratował polowanie. Zabitego kangura ofiarował bosmanowi Nowickiemu.

Rozdział XII – Wyprawa na dingo
Kolejne dni upłynęły na segregowaniu kangurów. Jedna z samic miała małe. Tomek nieopatrznie podszedł do niej za blisko i został poboksowany przez zwierzę. Podobnie cięgi otrzymał bosman Nowicki. Pewnego dnia Tomek z bosmanem, Tonym i Bentleyem udali się na poszukiwanie strusi emu. Gdy przypatrywali się niewielkiemu stadu ptaki spłoszył nieostrożny bosman. Dopytywał się czy jaja i mięso emu nadają się do jedzenia. Bentley szczegółowo opisał wszystkie gatunki bezgrzebieniowców, w tym strusi zamieszkujących różne kontynenty. W ciągu następnych dni Tomek i bosman bezskutecznie poszukiwali emu. Wilmowski wyruszył z transportem kangurów na farmę. Listownie poinformował chłopca o polowaniu na dingo, które niepokoiły stada owiec. Ten oczywiście wyruszył wraz z bosmanem. Od Clarka dowiedzieli się o brutalnym sposobie polowania na emu – nie spodobało się im to. Na miejscu gdzie zauważono ślady dzikich psów spotkali Wilmowskiego z towarzyszem. Pan Smuga potwierdził, że Tomek ma żyłkę do włóczęgi i przygód. Chłopak nie mógł się nadziwić stadu tysięcy merynosów. Pan Clark wyjawił tajniki hodowli tych owiec. Najważniejszy był dostęp do wody. Zbliżyli się do zapaści przygotowanych na dingo. Wilimowski wytłumaczył sposób jej działania i pojmania psów. Na kolację myśliwi zjedli w położonym nieopodal szałasie jagnięcinę.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnijKulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Tomek w krainie kangurów - streszczenie krótkie i opracowanie
2  Tomek w krainie kangurów - bohaterowieStreszczenia książek
Tagi: