Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Przez ten czas opiekuje się nim przyjaciel - student Razumichin. Po oprzytomnieniu Raskolnikow dowiaduje się, że podejrzenia o zamordowanie lichwiarki kierują się w stronę malarza pokojowego Mikołaja, u którego znaleziono kolczyki z zastawów starej (kolczyki te zgubił Raskolnikow).

Niespodziewana wizyta starającego się o rękę Duni Łużyna wzmaga napięcie Raskolnikowa, oburzony młodzieniec obraża i wyrzuca z domu niefortunnego konkurenta siostry. Łużyn podczas kolacji przygotowanej przez matkę Rodiona obraża kobiety. W konsekwencji zaręczyny zostają zerwane.

W swoich wędrówkach po mieście Raskolnikow staje się świadkiem wypadku ulicznego, w którym zostaje ranny stary Marmieładow. Rodion eksportuje ofiarę do domu i poznaje jego córkę, Sonię. Z przysłanych przez matkę pieniędzy ofiarowuje dziewczynie na pogrzeb Marmiełodowa dwadzieścia rubli. Tego samego wieczoru w jego izdebce pojawiają się przybyłe do Petersburga jego matka i siostra Dunia. W burzliwej rozmowie Rodion namawia Dunię do zerwania z Łużynem; ma bowiem świadomość, że decyzja małżeństwa jest także rodzajem poświęcenia się dla brata. Obie kobiety są zresztą przerażone stanem psychicznym Raskolnikowa. Opiekę nad nim roztacza zawsze gotów do altruistycznych czynów Razumichin; Raskolnikowa zaczyna także odwiedzać Sonia.

Przychodzi wreszcie pora na stawienie czoła niebezpiecznemu przeciwnikowi, jakim jest oficer śledczy Porfiry Pietrowicz. Już przy pierwszej rozmowie z Porfirym Raskolnikow jest zaniepokojony inteligencją, żelazną logiką i dociekliwością psychologiczną śledczego. Sprowokowany przez Porfirego podstępnym sprowadzeniem sensu swojego artykułu O zbrodni do tezy, że
"ludzie niezwykli mają prawo do wszelkich zbrodni i wykroczeń",
wykłada swoją teorię o niepodleganiu wybitnych jednostek ograniczeniom moralnym i społecznym i w ten sposób kieruje podejrzenia przeciw swojej osobie. Poznaje także w tym czasie Swidrygajłowa i już pierwsze kontakty z krzywdzicielem Duni powodują wystąpienie u niego ambiwalentnych uczuć odrazy i fascynacji. W trakcie coraz częstszych odwiedzin w domu Marmieładowych i przy bliższym poznaniu Soni Raskolnikow uświadamia sobie niezwykłą szlachetność i dobroć tej "upadłej" dziewczyny, a nawet, z charakterystycznym dla siebie manifestowanym emocjonalizmem, w geście najwyższego szacunku całuje nogi młodej prostytutki, mówiąc:
"Nie tobie się pokłoniłem, pokłoniłem się całemu cierpieniu ludzkiemu".


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Zbrodnia i kara - streszczenie szczegółowe
2  Wątek miłości Soni i Raskolnikowa
3  Struktura powieści, Zbrodnia i kara jako powieść polifonicznaKomentarze: Zbrodnia i kara - streszczenie w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-31 18:49:05

polecam przeczytanie tej lektury. Według mnie najlepsza w całym kanonie. :) Robię teraz przypomnienie do matury i gdyby było więcej czasu, to jeszcze raz bym chętnie przeczytała :)


2018-11-30 15:42:51

Raskolnikowi nie chodziło o pieniądze. To była sprawa drugorzędna. Uważał siebie za nadczłowieka, który może dopuścić się zbrodni, gdyż jego nie obowiązują ogólnie przyjęte normy moralne. A stara lichwiarka była dobrym celem. Chciał przy okazji pomóc innym biednym pieniędzmi osoby, która bogaciła sie na nieszczęściu innych.


2018-11-19 21:24:53

JKBADH;) (): oj nie, to była przykrywka Rodion nie był złożonym człowiekiem a jedynie rozchwianym. On przykrył chęć kradzieży pobudkami ideologicznymi- tak dla czystości sumienia


2018-11-19 21:09:29

Polecam tą lekturę wszystkim licealistom ! Sam przeczytałem tylko lekko ponad połowę, a właśnie w tym momencie czytam streszczenie w celu przypomnienia sobie do matury ;) Po maturze, gdy będę miał trochę czasu na pewno sięgnę jeszcze raz po tą książkę. Naprawdę POLECAM !


2018-11-05 18:12:07

Do Pauli..Widać, że słabo u Ciebie ze znajomością lektury. Zerwanie zaręczyn nastąpiło o śmierci Marmieładowa. Więc ni wprowadzaj ludzi w błąd. Co do morderstwa t nie chodziło tu o pieniądze tylko o to, że Raskolnikow uważał, ze stara lichwiarka jest nikomu nie potrzebna, a wibitna jednostka (za jaką uważał się Raskolnikow) może dopuścić się zbrodni dla dobra ludzkości. Np jak Napoleon.
Streszczenia książek
Tagi:
Streszczenie Zbrodni i kary - Fiodor Dostojewski - Zbrodnia i kara - Zbrodnia i kara - geneza - Uniwersalizm Zbrodni i kary - Filozofia w Zbrodni i karze - Petersburg w Zbrodni i karze -