Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Były student prawa Rodion Raskolnikow planuje zabić i okraść Alonę Iwanowną. Alona jest starą lichwiarką, u której zastawił cenne pamiątki rodzinne.

Dobrze wiedzieć
Akcja powieści rozgrywa się w Sankt Petersburgu w ciągu 9 i pół dnia w 1865 roku.


W barze Rodion spotyka Marmiełodowa, który opowiada mu u swoim życiu. Jest biednym alkoholikiem. Jego córka Sonia trudni się prostytucją. Cierpi.

Rodion czuje solidarność z upadłymi. Uczucie krzywdy i zagubienia pogłębiają listy od matki. Dunia, jego siostra, chce poślubić starszego radcę – Łużyna, aby ratować finanse rodziny.

Rodion czuje, że jest w sytuacji bez wyjścia. Po podsłuchaniu rozmowy oficera i studenta o moralnej słuszności zabójstwa, morduje siekierą Alonę. Ginie również Lizawieta – siostra lichwiarki. Rodion rabuje złote zastawy i pieniądze.

Zbrodnia zostaje odkryta niemal od razu. Rodion ma problemy z ucieczką z kamienicy. Ukrywa łup i błąka się półprzytomny po mieście. Po powrocie do domu przez cztery dni leży majacząc z dużą gorączką. Przez ten czas opiekuje się nim przyjaciel - student Razumichin.

Po oprzytomnieniu Rodion dowiaduje się, że podejrzenia o zabójstwo lichwiarki kierują się w stronę malarza pokojowego Mikołaja. Znaleziono u niego kolczyki Alony. Kolczyki te zgubił Raskolnikow podczas ucieczki.

Wizyta starającego się o rękę Duni, Łużyna, wzmaga napięcie Rodiona. Młodzieniec nie kryje złości i wyrzuca z domu narzeczonego siostry. Łużyn podczas kolacji przygotowanej przez matkę Rodiona obraża kobiety. Zaręczyny zostają zerwane.

Rodion jest świadkiem wypadku, w którym ginie Marmiełodow. W domu ofiary poznaje jego córkę Sonię, której daje 20 rubli na pogrzeb ojca.

Tego samego dnia Rodiona odwiedza matka i siostra – Dunia. Kobiety są przerażone jego stanem psychicznym. Rodion namawia siostrę do zerwania z Łużynem.

Rodion trafia na posterunek policji, gdzie odbywa trudną rozmowę ze śledczym Porfirym Pietrowiczem. Śledczy dopytuje o jego artykuł, pt. „O zbrodni”. Rodion potwierdza tezę, że
"ludzie niezwykli mają prawo do wszelkich zbrodni i wykroczeń"
. Obawia się, że Porfiry podejrzewa go o zbrodnię.

Rodion coraz częściej odwiedza Sonię. Docenia dobroć dziewczyny. Całuje jej nogi, mówiąc:
"Nie tobie się pokłoniłem, pokłoniłem się całemu cierpieniu ludzkiemu".
Poczucie wspólnoty w upadku i naruszeniu praw moralnych zbliża Raskolnikowa do Soni. Po kolejnych wizytach u Porfirego Rodion wyznaje Soni swoją winę. Odrzuca możliwość przyznania się do winy na policji. Uważa, że jako osoba wybitna, ma prawo łamać zasady ustanowione dla innych.

Do miasta przybywa Swidrygajłow. Wynajmuje mieszkanie obok mieszkania Soni i tam słyszy wyznanie Rodiona. Zdradza ten sekret Dunii i oferuje pieniądze, aby poślubić ją. Gdy dziewczyna odmawia, popełnia samobójstwo.

Rodion zdaje sobie sprawę z tego, że śledczy jest coraz bliżej prawdy. Żegna się z matką i Dunią. Wraca na posterunek policji i przyznaje się do winy.

Podczas procesu dokładnie omawia okoliczności zabójstwa,. Zostaje skazany na 8 lat katorgi. Sąd bierze pod uwagę stan psychiczny Rodiona w momencie dokonania czynu, dobrowolne zgłoszenie się na policję i inne okoliczności łagodzące.

Rodiona podczas katorgi syberyjskiej wspiera Sonia. Z czasem dowiaduje się, że jego matka umarła, a Dunia wyszła za Razumichina.

Ciężka choroba spowodowała głęboką duchową przemianę Rodiona. Docenia poświęcenie Sonii. Zaczyna rozumieć wartość praw moralnych i powraca do zasad wiary. Czuje skruchę i myśli o odkupieniu swoich win.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Zbrodnia i kara - streszczenie szczegółowe
2  Raskolnikow - charakterystyka
3  Przesłanie „Zbrodni i kary”