Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rodion Romanowicz Raskolnikow jest głównym bohaterem powieści Zbrodnia i kara. Jest to postać niezwykle złożona, niejednoznaczna i pełna sprzeczności. Przekonany o swej niezwykłości Raskolnikow podejmuje ryzyko, chce sprawdzić sam siebie i dopuszcza się zbrodni. Zadaje sobie pytanie, czy taki ktoś jak on ma prawo stanowić o czyimś losie, a tym samym próbuje się przekonać, czy osamotniona w swych działaniach wybitna jednostka jest zdolna decydować o losie całej ludzkości, wpłynąć na bieg historii.

Raskolnikow to typ bohatera, który na oczach czytelnika ulega daleko idącej duchowej przemianie. Jego losy zaczynamy śledzić już od pierwszych zdań powieści. Narrator tak oto opisuje jego wygląd zewnętrzny:

był to młodzian wyjątkowej urody, miał piękne ciemne oczy, wzrost powyżej średniego, sylwetkę wysmukłą i zgrabną. Był tak nędznie ubrany, że ktoś inny na jego miejscu, nawet przyzwyczajony do tego, krępowałby się w biały dzień wychodzić na ulicę w takich łachmanach.


O naszym bohaterze dowiadujemy się, że jest byłym studentem prawa. Boryka się z problemami finansowymi, żyje w skrajnym ubóstwie i samotności. Wynajmuje maleńki pokoik na poddaszu, który przypomina raczej klitkę, niż mieszkanie (odwiedzający Raskolnikowa goście mają wrażenie, że są w trumnie). Wyposażenie jest bardzo nędzne i liche, znajduje się tu stół, kanapa i trzy sfatygowane krzesła. Na ścianie odstaje żółta, poszarpana tapeta. Pokoik robi wrażenie opuszczonego, panuje tu bałagan, wszystko pokryte jest grubą warstwą kurzu.

Warunki, w jakich żyje nasz bohater, wpływają negatywnie na jego psychikę i usposobienie.
Z dnia na dzień staje się człowiekiem wyalienowanym, unika ludzi i zamyka się w sobie. Od jakiegoś czasu znajduje się w stanie wysokiego napięcia nerwowego graniczącego z hipochondrią.
Doznaje pewnej gradacji negatywnych uczuć: przytłacza go nędza i budzi się w nim zupełne zobojętnienie do życia. W jego głowie kłębią się bardzo różne złowrogie myśli, które doprowadzają go do popełnienia zbrodni (w konsekwencji mogły stać się przyczyną samounicestwienia, gdyż Raskolnikow, chcąc raz na zawsze z tym wszystkim skończyć, jest o krok od popełnienia samobójstwa).

Samotność i bunt – uczucia charakteryzujące Raskolnikowa – pozwalają zaliczyć go do typu bohatera romantycznego. Raskolnikow jest niezmiernie ambitny i wrażliwy, boleśnie odczuwa swoją poniewierkę i nędzę, doświadcza silnego poczucia rozziewu pomiędzy własnymi możliwościami duchowymi i intelektualnymi a ograniczeniem przypisanej mu kondycji społecznej. Pisze artykuł O zbrodni . Tu przedstawia swoją ideologię o wyższości jednych ludzi nad innymi i na tym przykładzie pokazuje swoją własną teorię na temat społeczeństwa. Podzielił ludzi na dwie grupy. Raskolnikow uznawał wyższość jednostek wybitnych, które odrzucają wszelkie istniejące prawa i tworzą nową moralność. Według bohatera, jednostki należące do wyższej kategorii ludzi są zdolni tworzyć historię. Ideałami studenta były wielkie postacie historyczne, np. Napoleon, który popełnił zbrodnie przekraczające granice moralności.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Zbrodnia i kara - streszczenie szczegółowe
2  Przesłanie „Zbrodni i kary”
3  Wątek miłości Soni i RaskolnikowaKomentarze: Raskolnikow - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-13 18:54:19

książkę czytałem, ale wróciłem po roku do streszczenia przed maturką. napisane jest bardzo fajnie, aczkolwiek dla osób, które jeszcze są przed zapoznaniem się - proponuję osobiście poświęcić tę trochę czasu na zmierzenie się z oryginalną lekturą ;p


2018-11-24 16:24:50

Uwazam ze komantaz nie oddaje ducha ksiazki i oblicza tej osoby. Poza ta literacka analiza, troche pozbawiona barwy, nalezy dodac ze Raskolnikow jest fascynujacym czlowiekiem, targanym konfliktami i zupelnie sprzeczymi uczuciami. Jest w nim wiele cech psychopatycznych z narcystycznym zabarwieniem. A jednoczesnie jest niesaowicie ciekawy natury ludzkiej, lacznie z wlasna. Jes w nim tez wielel wyzszych uczuc targajacym jego sumeniem i glebokoego wspolczucia.


2018-11-22 15:12:20

Asiu nigdy nie mow nigdy sadze ze wielu jest podobnych do Rodiona wielu bylo i wielu jeszcze bedzie...do pewnego stopnia oczywiscie. Pozdrawiam i zachecam do przeczytania bo warto.


2018-11-10 22:07:52

Właśnie przerabiamy w szkole "Zbrodnię i karę". Książka, choć do najcieńszych nie należy, bardzo mi się spodobała. Planuję przeczytać jeszcze coś Dostojewskiego, choć teraz, w roku szkolnym, lecę na samych lekturach:)


2018-10-16 20:01:15

niezłe streszczenie i charakterystyki. i naprawde polecam przeczytanie tej ksiazki, jest niezwykle ciekawa. szkoda tylko, ze tacy ludzie jak Rosklnikow nie zyja dzis, ja juz pewnie dawno takiego kochała..mimo wszytsko;]
Streszczenia książek
Tagi:
Raskolnikow - Charakterystyka Raskolnikowa - Rodion Romanowicz Raskolnikowa - Charakterystyka Rodiona Romanowicza Raskolnikowa - Bohaterowie Zbrodni i kary -