Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Obecnie Marek Edelman udziela się przede wszystkim jako komentator otaczającego go świata. Często zabiera głos w ważnych sprawach społecznych i politycznych. W roku 1999 wystosował apel do przywódców NATO: Aby nie powtórzyło się to, czego byłem świadkiem w warszawskim getcie, apeluję do Was, przywódców wolnego świata, abyście nie poprzestali na nalotach lotniczych i wprowadzili do Kosowa żołnierzy. W obecnej sytuacji tylko obecność wojsk NATO może uchronić Albańczyków przed ludobójstwem. w roku 2006 podpisał list otwarty przeciw pomnikowi Romana Dmowskiego w Warszawie: W rocznicę wybuchu II Wojny Światowej apelujemy do władz Warszawy o chwilę pogłębionej refleksji historycznej. Planowane postawienie pomnika Romana Dmowskiego, nacjonalisty i antysemity, przynosi wstyd Warszawie i Polsce! W marcu 2008 roku udzielił kontrowersyjnego wywiadu tygodnikowi „Fakty i Mity”, w którym stwierdził, że: Kościół w Polsce zawsze współpracował z państwem, nawet w jego najohydniejszym wydaniu oraz że każda kolejna ekipa rządząca była mniej lub bardziej antysemicka. W tym samym roku wyraził oburzenie z powodu rozdawania opasek z błękitną gwiazdą Dawida podczas obchodów sześćdziesiątej piątej rocznicy powstania: To hańba, że w Polsce, która jest wolna, podaje się znak niewoli jako symbol Żydów.

Marek Edelman zmarł 2 października 2009 roku.Został pochowany 9 października na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej.

Marek Edelman jest laureatem licznych nagród i odznaczeń:
17 kwietnia 1998 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego;
W 1999 roku otrzymał tytuł „Łodzianina Roku” oraz Honorowego Obywatela Łodzi;
W październiku 2007 otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi;
11 kwietnia 2008 roku został odznaczony Orderem Komandora Legii Honorowej;
Odznaczony jest również Medalem Świętego Jerzego;
Otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Libre w Brukseli;
Otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Yale.
Marek Edelman jest autorem książki: „Getto walczy” (1946) (1999) oraz współautorem pracy naukowej „Zawał serca: z doświadczeń Oddziału Intensywnej Terapii Szpitala im. Dr. M. Pirogowa w Łodzi”. Ponadto jest bohaterem wywiadu-rzeki „Strażnik. Marek Edelman opowiada” i książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. W roku 2008 nakładem wydawnictwa „Świat Książki” ukazała się biografia Edelmana, autorstwa Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki: „Marek Edelman. Życie. Po prostu”. Na podstawie książki powstał film dokumentalny w reżyserii Artura Więcka: „Marek Edelman. Życie. Po prostu”.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij




  Dowiedz się więcej
1  Zdążyć przed Panem Bogiem - streszczenie w pigułce
2  Geneza powstania „Zdążyć przed Panem Bogiem”
3  Kompozycja „Zdążyć przed Panem Bogiem”