Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiersz napisany został wiosną 1941 roku. Jak wskazuje już sam jego tytuł, jest to utwór poświęcony stanowi, w jakim znalazło się pokolenie Baczyńskiego. Jest to pesymistyczna wizja pokolenia czasu wojny, doświadczonego jej cierpieniem i okrucieństwem. Ci młodzi ludzie zmuszeni zostali dorosnąć do śmierci, która czyha na nich na każdym kroku, w każdej minucie. Oni dorośli do trumny:
Tak się dorasta do trumny,
Jakeśmy w czasie dorośli.
Świat, w którym żyją, został również zniekształcony przez toczącą się wojnę. Pełno w nim krwi, zbrodni:
Po nocach sen jak pochodnia
Straszy obciętą głową.
Podmiot liryczny pyta siebie i swych rówieśników –
Czegoż ty jeszcze?
Jest to pytanie retoryczne, będące protestem poety przeciwko zastanej wojennej rzeczywistości. Poeta zdaje sobie sprawę z tego, iż on i jego przyjaciele są pokoleniem przegranym, straconym, stojącym nad własnym grobem:
Każdy – kolumną jesteś
Na grobie pieśni własnych
Zamarzły.
Poeta, widząc tragiczną rzeczywistość, stara się jednak ją nieco przekształcić chociażby w swej twórczości. Ukrywa swój ból, stara się zachować męstwo do końca. Pod maską dzielnego żołnierza – powstańca – skrywa ludzką, młodzieńczą obawę o swoje życie, o życie najbliższych i o przyszłość. Wie, iż sytuacja, w jakiej znalazło się jego pokolenie, nie jest stanem naturalnym dla beztroskiego stanu młodości, stąd w wierszu pyta:
Czy ziemia tak bólem dojrzewa,
Jakeśmy w czasie dorośli?
Poeta w wierszu jest bardzo powściągliwy w używaniu środków stylistycznych. Specyfikę tego utworu stanowią obrazowe metafory (struny z cienkiego krzyku roślin, rzeki ognia ścięte krą purpurową), pytania retoryczne (to soli kulki z nieba?, czegoż to jeszcze?), porównania (sen jak pochodnia). W wierszu znajdują się także słowa – klucze: dorastanie i dojrzewanie, które są kluczem interpretacyjnym tego utworu Baczyńskiego, a które spinają cały wiersz w klamrę (w pierwszej zwrotce czytamy: Tak się dorasta do trumny, jakeśmy w czasie dorośli, zaś w ostatniej – Czy ziemia tak bólem dojrzewa, jakeśmy w czasie dorośli?).

Podmiot liryczny mówi w pierwszej osobie liczby mnogiej – My – wyraża się więc w imieniu całego swojego pokolenia, z którym się do końca identyfikuje.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Piosenka (Znów wędrujemy) - analiza i interpretacjaKomentarze: Pokolenie (Do palców przymarzły struny...) - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-02-14 17:33:02

zacznijmy od tego, że Baczyński w swojej twórczości opierał się na dwóch kluczowych słowach: posąg i potop. W opracowaniu nie ma żadnej wzmianki o tym. Druga sprawa to brak w opracowaniu porównania do Biblii - Stanęły rzeki ognia ścięte krą purpurową; Ciao


2018-12-30 17:58:17

a mnie się podoba :) pomoglo mi trochę


2018-12-21 20:25:19

no takie średnie, ta budowa klamrowa wiersza cos sie nie zgadza :/ pa :*:*:*


2018-12-05 15:44:10

jak z koziej d*** trąba. Analiza jest zwięzła , ale prawidłowa. Brak wzmianki o słowach posąg i potop dlatego, że w tym wierszu te słowa nie występują, wydaje mi się to jasne O_o No a niektórzy widac nie wiedza co to budowa klamrowa, wiec wyjasniam: wystepuje ona wtedy, gdy utwor zaczyna sie i konczy nawiazaniem do tego samego motywu, tematu. Tak, w tym wierszu na 100% mamy kompozycję klamrową. Pozdro


2018-11-11 16:57:06

Ludzie.. skoro tacy jestescie madrzy i oczytani, wylapujecie wszystkie motywy i nawiazania to po co czytacie opracowania? ta analiza nie jest przeznaczona dla osob ktore chca miec odbebnione zadanie domowe na zasadzie "kopiuj-wklej" tylko ma za zadanie przyblizyc ogolna tresc wiersza i motywy w nim wystepujace, co nie znaczy ze musza sie pojawic absolutnie wszystkie drobne niuanse, bo nie o to tu chodzi.
Streszczenia książek
Tagi: