Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jest to utwór, który – tak jak całość twórczości poety – opisuje los całego pokolenia, które zostało przez historię zmuszone do dorastania w czasie wojny.

Jest to liryczna wypowiedź matki do syna, który został zmuszony do walki za ojczyznę. Słowa swoje wypowiada bardzo czule (syneczku), lamentując nad losem dziecka. Wiersz przez to uzyskał żałobny charakter, co podkreśla dodatkowo sam tytuł utworu: Elegia o... chłopcu polskim. (elegia to uroczysty utwór żałobny).

Tytułowy chłopiec polski nie ma imienia, jest nim więc każdy młody człowiek, który walczył za ojczyznę i za nią umarł. Podobnie matka – to matka każdego konkretnego żołnierza, każdego walczącego i każdego zmarłego. To matka symbolizująca wszystkie matki czasu wojny, zmuszone go grzebania własnych dzieci i płakania nad ich ciałami.
Wiersz pokazuje, iż wojna całkowicie zmieniła życie „chłopcom polskim”:
Oddzielili cię, syneczku, od snów, co jak motyl drżą.

Dzieciństwo i beztroska została zamieniona na wojenną rzeczywistość:
Wyszywali wisielcami drzew płynące morze.
[...]
I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut – zło.


Kontrast pomiędzy młodością, naiwnością i dobrocią a okrucieństwem i złem wojny widać dokładnie w pierwszym wersie ostatniej zwrotki:
I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc.


Krótkie życie bohatera wiersza zostaje zakończone strzałem, co symbolizuje los całego pokolenia – potępionego i przegranego, skazanego na śmierć. Cierpienie wszystkich matek zawiera się w poincie, będącej ostatnim wersem utworu:

Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?

Utwór jest zbudowany regularnie – tworzą go trzy czterowersowe zwrotki. Odnajdujemy w nim anaforę – syneczku, epitety – żelazne łzy, metafory – wyszywali wisielcami. Wiersz zawiera też rymy – m.in. drżą – krwią, trwóg – dróg.

Środki stylistyczne:
* epitety: ruda, krwawe, bochen trwóg, dźwięk minut;
* zdrobnienia: synku, syneczku;
* porównanie: "sny, co jak motyl drżą".

Podmiotem lirycznym w tym wierszu nie jest matka, jak mogłoby się to wydawać, jednak tytułowy "chłopiec polski", który przez swoją matkę opowiada o swoich niespełnionych marzeniach.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Pokolenie (Do palców przymarzły struny...) - analiza i interpretacja
2  Samotność - analiza i interpretacja
3  Pokolenie KolumbówKomentarze: Elegia... (o chłopcu polskim) - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-02-15 14:34:28

Bardzo ładnie, precyzyjnie i logicznie zbudowana analiza wiersza K. K. Baczyńskiego. "Elegia o... chłopcu polskim" to jeden z najciekawszych wierszy tego autora obok "Z głową na karabinie". Pozdrawiam i polecam by z tej pracy korzystać, albo nawet ją przeczytać dla głebszego zrozumienia tekstu. pa ;-)


2019-01-31 16:05:36

No szczerze powiedziawszy to bardzo ale bardzo ciekawa interpretacja tekstu jestem jeszcze troszkę za mlooda żeby się na ten temat wypowiadać ale bardzo mi się podoba ten wiersz i oprawcowanie ciekawe:)


2019-01-28 17:43:52

bardzo dobre, ale mozna tez dodac ze wiersz jest stylizowany na kolysanke i o charakterystycznych mataforach stwrzonych za pomoca slownictwa nacechowanego ujemnie:D:D


2019-01-20 22:21:09

Poeta mówi o trudnych latach wojny.O tym jak "pokolenie kolumbów"musiało stawić czoła przegranym i straconym marzeniom.Jak musieli poddać sie temu co przyniósł los.ZOBACZCIE JAK AUTOR ŚWIETNIE PRZEDSTAWIŁ RÓŻNICE MIEDZY CZASAM POKOJU I WOJNY: "haftowali smutne oczy ruda krwia" lub "wyszywali wisielcami" czynności które kojarzą sie z domowym ciepłem przedstawione sa w sposob tragiczny...


2019-01-17 15:26:07

Ta interpretacja,moim zdaniem,zasługuje na uwagę,choc dostrzegam tam drobne błędy autora.Pisze on:"życie bohatera zostaje zakończone strzałem" podczas gdy tak naprawdę nie wiemy jak zginął,bo sam Baczyński pyta:"Czy to była kula,synku,czy serce pękło?".Mam też obiekcje co do autora apostrofy,bo niekoniecznie musi to być matka bohatera.Może to być po prostu ktoś,komu jego los leżał na sercu.
Streszczenia książek
Tagi: