Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Współczesne znaczenie: Uciekanie od odpowiedzialności, zrzucanie jej na kogoś innego.

Pochodzenie: Rytuał obmywania rąk jest znany od czasów starożytnych. Odprawiano go w Egipcie, Grecji i Rzymie, a jego celem było zachowanie higieny podczas spożywania posiłku przy stole.
Jednak współcześnie umywanie rąk odnosi się do jednej z najbardziej kontrowersyjnych dla chrześcijan postaci historycznych – Poncjusza Piłata, który był prefektem Judei. To on prowadził proces Jezusa Chrystusa i zatwierdził jego wyrok śmierci.

Zacznijmy jednak od początku. W 33 r. odbyły się dwa procesy Jezusa z Nazaretu. Był on oskarżony o podawanie się za żydowskiego króla, buntowanie narodu oraz namawianie do niepłacenia podatków. Pierwszy proces odbył się przed sądem żydowskim (Sanhedrynem). Uznano w nim, że Jezus jest winny i zasługuje na śmierć. Drugi zorganizowano w sądzie rzymskim, który jako jedyny mógł skazywać na karę śmierci. Jezusa przesłuchiwał właśnie Piłat. Stwierdził, że „nie znajduje w nim żadnej winy”. Dlaczego więc ostatecznie skazał Chrystusa na śmierć?
Powodem okazały się dawne wpadki Piłata, który mocno naraził się Żydom. Naciskany przez oskarżycieli, chcąc uratować swoją karierę, a być może nawet życie, postanowił wydać wyrok skazujący. Chwilę przed tym wykonał gest umycia rąk i rzekł:
„Nie jestem winien krwi tego sprawiedliwego, wasza to rzecz”.
W ten sposób zrzucił odpowiedzialność na Sanhedryn.

Przykład użycia: „Nie wykonał tego zadania – umył ręce i pozostawił to innym pracownikom”.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

  Dowiedz się więcej
1  Księga Hioba - streszczenie szczegółowe
2  Nawiązania biblijne w literaturze
3  Wieża Babel - znaczenie, pochodzenie, przykłady