Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Współczesne znaczenie: Bałagan, zamęt.

Pochodzenie


Potomkowie Noego postanowili wybudować ogromną wieżę, która sięgnie do nieba. Wznosili ją zjednoczeni i doskonale współpracujący ze sobą mieszkańcy krainy Szinear. Budowniczowie pragnęli wieży tak wysokiej, by zyskać widoczny z każdego miejsca punkt, dzięki któremu nie rozeszliby się po całym świecie. Prace przebiegały bardzo sprawnie, co nie spodobało się Bogu.

Stwórca uznał bowiem, że zrealizowanie tak ambitnego, prawie niemożliwego planu mogłoby sprawić, że ludzie poczują się jak istoty równe Bogu. To z kolei doprowadziłoby do odrzucenia boskich praw i stworzenia nowej hierarchii wartości, która byłaby daleka od tego, co nakazał Bóg. Co więcej, takie osiągnięcie mogłoby spowodować chaos, wojny i w efekcie – wyginięcie człowieka. Dlatego też Bóg postanowił uniemożliwić budowę wieży i tym samym ochronić ludzkość.

Jak to zrobił? Zniszczył jedność ludzi, mieszając im języki. Każdy członek społeczności od tego momentu posługiwał się inną mową. W wyniku tego nikt nie mógł się ze sobą porozumieć. Wieża nigdy nie została dokończona. Miasto, w którym była wznoszona, zostało nazwane Babel (hebr. „pomieszać”).

Przykład użycia


„Ten kraj to prawdziwa wieża Babel”.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Księga Hioba - streszczenie szczegółowe
2  Jabłko Adama - pochodzenie, znaczenie, przykłady
3  Nawiązania biblijne w literaturze