Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kierownik rozmawia z Tadkiem. Twierdzi, ze łatwiej by było, gdyby posiadał własny skład. W tym czasie żołnierz przelicza pieniądze, żegna się i wychodził. Furman odjeżdża.

Nadchodzi wieczór, Ulica ożywa. Od sklepikarza wychodzą policjanci na służbę, traktor dostarcza cement do firmy. Tadek rozmawia z kierownikiem. Mówi, że boi się o Marię. Mężczyźni wychodzą razem do sklepu kupić coś na kolację. Łapanka trwa nadal. Są pogłoski, że zaczęto łapać Polaków. Sklepikarz pyta Tadka, czy pani doktorowa wyprowadza się. Ten odpowiada mu, że zmienia tylko miejsce zamieszkania. Powraca do getta, tam, gdzie jest jej córka.

Jest wieczór. Na ulicy odbywa się łapanka. Tadek spogląda do wnętrza jednego z aut i dostrzega tam stojącą obok jednego z żandarmów Marię. Kobieta podnosi ręce ku piersiom, jakby w geście pożegnania. Patrzy w twarz ukochanego i rozchyla wargi, jakby chciała coś powiedzieć. Samochód rusza. Narrator dowiedział się dużo później, iż jego ukochana została przewieziona do obozu nad morzem, gdzie została zamordowana w komorze gazowej.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie
2  „Pożegnanie z Marią” - plan wydarzeń
3  Czas i miejsce akcji opowiadań BorowskiegoKomentarze: Pożegnanie z Marią - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-22 20:21:51

czytajcie DOKŁADNIE głąby. BÓG ISTNIEJE A BIBLIA JEST SUPER KSIĘGA KTÓRĄ WATO A NAWET TRZEBA PRZECZYTAĆ KUMACI jeżeli czegos nie rozumiecie co jest zawarte w bibli albo pewnych kwesti chociażby tego że bog dopuszcza wojny, głód, trzęśienia ziemi. a mimo to nazywamy go miłośćią. to zkontaktujcie się z ŚWIATKAMI JECHOWY oni WSZYSKO ZGODNIE Z PRAWDĄ WAM WYTUMACZĄ A NAPEWNO TEGO NIE ZROBIĄ INNE WYZNANIA OK OK OK OK !!!!!!!!!!!!!11 R O Z U M I E M Y !!!!!!!!!!!!!!!!! Ś I Ę


2019-01-21 18:19:13

hehe ludzie to czytajcie książki jak streszczenie nie pasuje! Według mnie jest napisane bardzo dobrze czytalam ksiazke ale dosyc dawno a po przeczytaniu streszczenia wszystko jasne!! :)


2019-01-19 19:20:11

Pożegnanie z Marią to bardzo ciekawa opowiesc i warto ja przeczytac niz szukac jakichs steszczen. Sama tak zrobiłam i powiem wam, że przez przeczytanie tej opowiesci dostałam natchnienie żeby przeczytac inne opowieści Borowskiego, takie jak "U nas w aushwitsu" i "Proszę państwa do gazu". Naprawde polecam. Mozna nie tylko wile sie dowiedziec na temat Oświęcimia, ale można również poczuc tamtą zgroze zgroze Niemców na własnych plecach...


2019-01-19 17:03:20

książka jest owszem krótka ale za to strasznie nudna, bynajmniej jak dla mnie:/ i doslownie akcja ciągnie sie jak flaki z olejem - o ile w ogole mozna mówić tu o jakiejs akcji:/ dlatego wolę streszczenia niż takie ksiązki:/ a to jest spoko:]


2019-01-19 14:05:43

nie robcie scen , takie lektury trzeba, a nawet nalezy czytac! Seba19 kup sobie harrego pottera tam akcja nie ciagnie sie jak "flaki z olejem", a opowiadań borowskiego nie czyta sie na czas, te opowiadania czyta sie ze zrozumieniem. oprocz tego ,ze sie rozumie tekst czytany to trzeba tez umiec sobie wyorazic to co sie w danej chwili czyta ... no ale coz nie kazdy tak potrafi ..
Streszczenia książek
Tagi: