Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Nihilizm, czyli odrzucenie wszelkich przyjętych norm, wartości oraz zasad świadczących o człowieczeństwie, taką postawę zarzuca się bohaterom Opowiadań Tadeusza Borowskiego. W jego utworach przedstawione zostały zbrodnie dokonywane w milczeniu. Wielokrotnie widzimy w nich brak jakiejkolwiek reakcji świadków na dokonywane na ich oczach zbrodnie. Wielu nie może pojąć, jak było możliwe takie znieczulenie na cudzą krzywdę. Jednak przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że to nie świadkowie, ale oprawcy wykazywali się bestialstwem, bezdusznością, okrucieństwem i barbarzyństwem.

Więźniowie Auschwitz na co dzień stykali się z niewyobrażalnymi scenami, przez co z czasem uodpornili się na ich drastyczność. Każdy z nich zdawał sobie sprawę z tego, że aby przeżyć nie może zwrócić na siebie uwagi esesmanów, a jedynie uchodząc z obozy żywcem będzie mógł dać „świadectwo prawdzie”. Z czasem masowe mordy stały się dla osadzonych czymś powszednim, czemu przyglądali się bez refleksji.

Przesłaniem Opowiadań Borowskiego było przekazanie prawdy o życiu w obozie koncentracyjnym, bez mitologizacji, upiększania i ubarwień. Dlatego też widzimy Tadka, który nie rozdziera szat, nie zasłania piersią swoich przyjaciół, ale człowieka, który przyjaciół nie ma, a jego jedynym celem jest przeżycie. Borowski uważał, że życie w obozie według zasad świata zewnętrznego prowadzi do szybkiej śmierci. Jednakże nie potępiał on tych, którzy do końca pozostali wierni swoim ideałom. Nie można też powiedzieć, że Opowiadania są hołdem dla więźniów, którzy robili dopuszczali się karygodnych i niewybaczalnych czynów, byleby przeżyć. Borowski pokazał, że człowiek musi dostosować się do każdych warunków, nawet jeśli są one niewyobrażalnie okrutne, pozbawione zasad i logiki, oparte na strachu, terrorze i cierpieniu.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  U nas w Auschwitzu… - streszczenie
2  Warszawa i jej mieszkańcy w opowiadaniach Borowskiego
3  Problem moralności w opowiadaniach Borowskiego