Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W roku 1973 ukazała się kolejna powieść wybitnej autorki literatury dziecięcej, Astrid Lindgren, „Bracia Lwie Serce”. Historia o sile braterskiej miłości, która przezwyciężyła nawet śmierć, szybko zyskała uznanie najmłodszych wielbicieli twórczości pisarki i spotkała się z ostrą krytyką ze strony dorosłych, którzy zarzucili Astrid Lindgren kontrowersyjne podejście do tematu śmierci, rzadko poruszanego w literaturze dla dzieci.

„Bracia Lwie Serce” to wzruszająca i piękna opowieść o męstwie, walce w imię wolności, poświęceniu, przełamywaniu własnych słabości i potędze miłości. Dziesięcioletni Karol Lew przypadkowo dowiaduje się, że wkrótce umrze. Jego brat, Jonatan, przekonuje malca, że śmierć nie będzie czymś strasznym, ponieważ dzięki niej przeniesie się do niezwykłej krainy, Nangijali, w której będzie zdrowy, a jego życie będzie proste i przyjemne. W wyniku tragicznych okoliczności to Jonatan jako pierwszy trafia do Nangijali. Wkrótce w fantastycznej krainie zjawia się również Karolek. Szybko przekonuje się, że życie w Dolinie Wiśni nie jest tak wspaniałe, jak w opowiadaniach brata.

Okrutny władca Karmaniaki, Tengil, najechał na sąsiednią Dolinę Dzikich Róż i uczynił jej mieszkańców swoimi niewolnikami. Szlachetny i odważny Jonatan należy do bojowników o wolność i na wieść o pojmaniu przez tyrana przywódcy powstańców, Orwara, wyrusza do Doliny Dzikich Róż. W ślad za nim podąża Sucharek, pokonując tym samym swój strach. Bracia stają do walki z Tengilem i straszliwym smokiem, Katlą, przeżywając niesamowite i dramatyczne przygody. Jak w każdej bajce dobro ostatecznie zwycięża i powieść kończy się wzruszającą sceną, w której mały Karol podejmuje męską, wymagającą wiele odwagi, decyzję, a czytelnik dowiaduje się, że życie nie kończy się na Nangijali…

Powieść Astrid Lindgren wpływa nie tylko na dziecięcą wyobraźnię i wrażliwość. Równie śmiało może sięgnąć po nią czytelnik w każdym wieku, ponieważ autorka poruszyła w niej kwestie uniwersalne i ponadczasowe.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Braci Lwie Serce” w pigułce
2  Czas i miejsce akcji „Braci Lwie Serce”
3  Charakterystyka pozostałych bohaterów