Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Astrid Lindgren (szwedzka pisarka, autorka licznych utworów dla dzieci) przyszła na świat 14 listopada 1907 roku w prowincjonalnym miasteczku Vimmerby, w południowo-wschodniej prowincji Szwecji, Smalandii. Jej rodzice, Samuel August Ericsson i Hanna z domu Jonsson, byli zamożnymi chłopami. Wychowywali czwórkę swych dzieci w poszanowaniu wobec tradycyjnych wartości i pracy, traktując je surowo, lecz sprawiedliwie. Okres dzieciństwa pisarki, od najmłodszych lat przygotowywanej do objęcia posady w jednym ze sztokholmskich biur, to czas kształtowania się jej osobowości i charakteru. Znaczący wpływ na wrażliwość Astrid miał jej ojciec, który dzięki talentowi gawędziarskiemu rozwijał jej wyobraźnię. W wielu wywiadach Lindgren wspominała dzieciństwo jako okres niezwykle szczęśliwy w swym życiu, wypełniony zabawami z rodzeństwem i rozmaitymi żartami.

W wieku siedmiu lat rozpoczęła naukę w miejscowej szkole. Już wówczas ujawnił się jej talent pisarski, a swoimi pracami i opowiadaniami wzbudzała zachwyt nauczycieli i rówieśników. Nieco ekscentrycznym zachowaniem jak na ówczesne czasy budziła ogólne zdziwienie. Uwielbiała jazz i wbrew powszechnie obowiązującej modzie, ścięła włosy, co wstrząsnęło dość konserwatywną społecznością Vimmerby. W wieku dziewiętnastu lat wywołała skandal w rodzinnym mieście – zaszła w ciążę i postanowiła samotnie wychować dziecko.

Pragnąc jak najszybciej usamodzielnić się, aby zapewnić należyte warunki życia synowi, Larsowi, przeprowadziła się do Sztokholmu, gdzie zapisała się na kurs stenografii i maszynopisania. Po ukończeniu szkolenia, rozpoczęła pracę w biurze, a w dni wolne od obowiązków jeździła do rodziców, którzy zajmowali się Larsem. Jakiś czas później objęła stanowisko asystentki redaktora w Królewskim Klubie Automobilowym. Tam też, podczas pracy nad przewodnikiem turystycznym, poznała Sture Lindgrena, którego poślubiła w 1931 roku. Od dnia ślubu zajęła się przede wszystkim prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci. W roku 1934 przyszła na świat córka, Karin. Po wybuchu II wojny światowej zaczęła pisać dzienniki, w których opisywała i komentowała życie w Sztokholmie w czasie wojny. O podjęciu działalności pisarskiej przez Astrid Lindgren . W roku 1941 zachorowała jej córka i przez kilka tygodni leżała w łóżku. Znudzona, zaczęła prosić matkę, aby opowiedziała jej historię o zwariowanej Pippi Långstrump. W roku 1944 Astrid rozpoczęła pracę nad powieścią o przygodach Pippi, opierając się w dużej mierze na historyjkach wymyślonych dla Karin. W tym samym roku zadebiutowała powieścią dla dziewcząt: „Zwierzenia Britt-Mari”, wygrywając konkurs ogłoszony przez wydawnictwo Rabén & Sjgren.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe
2  Jonatan Lwie Serce - charakterystyka
3  Cytaty z „Braci Lwie Serce”Komentarze: Astrid Lindgren - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: