Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po ukazaniu się „Braci Lwie Serce”, Astrid Lindgren otrzymała od swych czytelników wiele listów z prośbą o napisanie powieści o dalszych przygodach Jonatana i Karola w Nangilimie. Pisarka nie zamierzała jednak kontynuować dziejów braci i nie chciała też pozostawiać małych wielbicieli bez odpowiedzi. Napisała więc list, w którym pokrótce przedstawiła życie bohaterów w Nangilimie.

Przybycie Jonatana i Karola do Zagrody Jabłoni niezmiernie ucieszyło Mateusza, który nie przypuszczał, że chłopcy zjawią się w Dolinie Jabłoni tak szybko. Bracia zamieszkali razem z przybranym dziadkiem. Życie w Nangilimie było takie, jak w opowieściach Jonatana. Chłopcy przez większość dnia jeździli po okolicznych lasach na Grimie i Fialarze, rozpalali ogniska, kąpali się w jeziorach. Karolek w sadzie za zagrodą zbudował na ogromnej jabłoni domek. W lasach Nangilimy żyły dzikie psy i pewnego dnia Sucharek oswoił jednego z nich. Od tej pory Mecke towarzyszył w wyprawach braci, zawsze biegnąc tuż obok malca.

Jakiś czas później w Nangilimie zjawiły się mama chłopców i Sofia. Zamieszkały w małym, uroczym domku, niedaleko Zagrody Jabłoni. Karol i Jonatan odwiedzali je każdego dnia, czując się tak, jakby mieli dwie mamy.

Tengil i Jossi trafili do Lokrume. Nie żyło im się tam źle, lecz nie przyznawali się do tego, że znają się z Nangijali. Tengil nie mógł już ciemiężyć innych ludzi. Na pytanie Karola, gdzie znajdują się Karm i Katla, Jonatan odparł, że prawdopodobnie przebywają w Sorakaste, ale nie chciał nic więcej opowiedzieć o tym miejscu.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe
2  Artyzm powieści Astrid Lindgren
3  Plan wydarzeń „Braci Lwie Serce”Komentarze: Dalsze dzieje braci Lwie Serce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: