Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jagna, Lipiecka, dziewiętnastoletnia piękność, to jedna z najważniejszych postaci w Chłopach Władysława Reymonta. Bohaterka jest jedyną córką Dominikowej. Jagna została rozpuszczona przez matkę, wolno jej robić, co chce, natomiast jej bracia - Jędrek i Szymek - trzymani są bardzo krótko, muszą wykonywać wszystkie kobiece czynności w domu. Jeszcze jesienią Jagna zostaje żoną najzamożniejszego gospodarza we wsi – starego Boryny. Za mąż wychodzi nie z miłości, ale dlatego że matka tak chce, dodatkową motywacją są dla niej piękne stroje i korale, jakie obiecuje jej Maciej.

Jagna wyraźnie wyróżnia się z Lipieckiego tłumu, nie tylko urodą („a piękna, biała na gębie, a urodna kiej jałowica”), ale również usposobieniem. To osoba niezwykle kochliwa, łatwo „wpada” w męskie ręce. Zmienia kochanków, czasem wdaje się w romans i sama nie wie czemu. Jest w niej coś z młodopolskiej kobiety fatalnej, która niszczy swojego partnera –spójrzmy chociaż na chorobliwe uczucia, jakie wzbudziła w Antku. Jednocześnie cechuje się niezwykle skomplikowaną i wrażliwą duszą. Często sama siebie nie rozumie, nagle wybucha płaczem lub się raduje. Raczej biernie uczestnicząca w życiu społecznym, cechuje się bogatym wnętrzem. Jej sposób przeżywania i przetwarzania rzeczywistości zbliża ją do postaci młodopolskich artystów:

Jagusia zaś była jakby wniebowzięta, tak czuła wszystko głęboko, tak brała w siebie i za
taką prawdę miała, że rosło to w niej i stawało przed oczami kiej żywe, że mogła wszystko
powycinać z papieru. Dali też jej jakieś pozapisywane karty dzieci, które Rocho nauczał a ona
nasłuchując opowiadań wystrzygała po kolei czy to strachy, czy króle, czy upiory, czy smoki,
czy inne różności, a tak utrafiała, że każden mógł poznać od wejrzenia.
Jagna podobnie silnie przeżywa grę kościelnych organów, czy piękno wiosennego krajobrazu. Wiele w tej postaci jest niedookreśloności i niejasności, bohaterka sama dostrzega, że coś nią miota, coś kieruje:

(...) taka cichość we mnie rośnie, kieby śmierć przy mnie stojała, a tam mnie cosik porywa, tak ponosi, że tego nieba bym się uwiesiła i z tymi chmurami poniesła w świat.


Ta bohaterka również różni się od innych Lipczaków, brakiem dbałości o majątek, nie obchodzą jej Borynowe morgi (w złości rzuca zapis Hance pod nogi), co z resztą wyrzuca jej matka. Jagna dotkliwie odczuwa samotność, nie rozumie swoich grzechów, czuje się ofiarą. I po trosze ma racje (co zresztą potwierdzają opinie innych bohaterów, np. Hanki), bo to na niej skupiła się cała złość za szkody i nieszczęścia spowodowane przez Antka i wójta. Została potępiona i wygoniona, bo była łatwym celem. Przecież jej kochankowie byli równie winni, a może i bardziej.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Chłopi, Zima - streszczenie
2  Maciej Boryna – bohater wystylizowany na chłopa-Piasta
3  TańceKomentarze: Jagna – młodopolska bohaterka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-15 20:16:50

Moim zdaniem fajnie została scharakteryzowana. A tak poza tym po przeczytaniu książki i tyej charakterystyki jestem w 100 przekonana, że Jagna to taki dziewczyna z różkami była i to z wielki powiedziałabym nawet. Oddawała się komu popadnie, sama nie wiedziała czego chce - nie cierpię tej bohaterki powieści.Mimo to podziwiam Reymonta za stworzył postać o tak zagmatwanym charakterze. Ps: Super strona :-)


2019-01-11 19:42:27

bardzo ciekawa postac,lubie takie bohaterki, a nie niewiniatka niczym matka Teresa z Kalkuty blee:/ takie dobre bohaterki sa nudne, a wyrachowane sa super!!!


2019-01-02 22:11:06

Ja uważam że Jagna ma character feministki. Ona nie poniża się przed mężczyznami tak jak Hanka czy Tereska. Mówi nawet że mężczyzn nie potrzebuje, że dobrze jest jej być samej. Jagna jest nonkonformistką. Jest niezależna. Nie obchodzą ją obyczaje, przykazy ani nakazy społeczne. Nie rozumie i nie obchodzi ją moralność społeczna czy religijna. Nie obchodzi ją opinia ludzi. Nie obchodzi ją majątek. Jej moralność jest naturalna i kierowana emocjami. Robi to co czyni ją szczęśliwą. Gdyby nie środowisko, w jakim musi żyć, byłaby szczęśliwa. Sprzyczyniła by się do wyzwolenia ludzkości z więzi jaką ludzkość sama na siebie nakłada.


2018-12-18 14:56:51

Kochani... Jeżeli nie umiecie pisać poprawnie po polsku, to ściągnijcie sobie proszę mozillę firefoxa - przeglądarka ta będzie podkreślać popełniane przez Was błędy. Nie kaleczcie naszego pięknego języka. Zwracajcie też uwagę na interpunkcję. Mam nadzieję, że po prostu wszystkie poprzednie komentarze były jakąś żałosną prowokacją, a poziom znajomości reguł języka polskiego przez nasze społeczeństwo nie jest aż tak żenująco niski... Pozdrawiam.


2018-12-17 18:14:45

ja na razie czytam CHŁOPÓW i powiem, że Jagna wywiera na mnie mieszane uczucia: z jednej strony to osoba niezdecydowana, która nie ma żadnego celu w życiu i robi wszytsko pod wpływem emocji, a z drugiej zazdroszczę jej urody:-) piszę o niej w mojej pracy na maturę ustną jako jeden z przykładów kobiety fatalnej.
Streszczenia książek
Tagi: