Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Maciej Boryna jeden z głównych bohaterów Chłopów Władysława Reymonta to postać, która w dużej mierze ucieleśnia ideał chłopa polskiego. To gospodarz z dziada pradziada na trzydziestu dwóch morgach gruntu, z pastwiskami oraz prawem do wspólnego lasu. Gdy poznajemy Borynę, jest on już mężczyzną dojrzałym, wręcz starzejącym się, choć zupełnie tego po nim nie widać. Mimo swoich pięćdziesięciu ośmiu lat wciąż charakteryzuje się krzepą i siłą, wciąż zarządza gospodarstwem, choć dzieci usilnie namawiają go, żeby przepisał na nie ziemię, a sam poszedł na wycug. Uparty i dumny Maciej nie chce się na to zgodzić, co rodzi wiele konfliktów w domu.

Boryna posiada jedną z najładniejszych lipieckich chałup. On wraz z młodszą córką Józką zajmuje jedną część, drugą zamieszkuje jego syn Antek z żoną Hanką i dziećmi. Ponadto Maciej ma jeszcze dwoje dzieci – Magdę, żonę podstępnego kowala oraz Grzelę – dwudziestosześcioletniego syna, który przebywa w wojsku. Bohatera poznajemy niedługo po tym, jak owdowiał, widać, że odczuwa brak żony, która pomogłaby mu utrzymać porządek w gospodarstwie. Za sprawą podpowiedzi sąsiadów ten dwukrotny już wdowiec zaczyna myśleć o kolejnym małżeństwie, szybko wybiera sobie na żonę najpiękniejszą pannę z wsi. Jagna początkowo jest przedmiotem jego wielkiej namiętności, potem wielkiego utrapienia. Przy wyborze żony nie kierował się Boryna jedynie głosem serca czy porywem namiętności, dużą rolę odgrywał tu posag – pięć morgów ziemi. Kiedy przychodzi do zapisu (sześć morgów dla Jagny po śmierci męża) widzimy jak swoista chłopska chciwość oraz rozpalona namiętność walczą ze sobą w Borynie.

Najszacowniejszy lipiecki gospodarz to postać o złożonej psychice, nie jest kryształowy. Wielokrotnie widzimy zawziętość, gniewliwość (konflikt z synem) a nawet przebiegłość Boryny (początkowe wstrzymywanie się od zajęcia stanowiska w sprawie dworskiego lasu). Nie trudno zauważyć, że kluczem do sukcesu Boryny jako gospodarza było troszczenie się przede wszystkim o swój interes. Cechuje go swoisty egoizm, który jednak łączy się z poczuciem solidarności z gromada. To jego Lipczaki wybierają na swego przywódcę, to on prowadzi ich na „wojnę” z dworem. Widzimy u bohatera liczne zalety takie jak sprawiedliwość (zmiana jego stosunku do Hanki, kiedy dostrzega w niej pracowitą gospodynię), pracowitość, wytrwałość, godność. Zawsze stara się rozwiązywać problemy polubownie, ale wie, gdzie jest granica takich działań i kiedy trzeba, potrafi użyć siły.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Chłopi - streszczenie
2  „Chłopi” jako powieść mitologizująca chłopską egzystencję
3  Narracja w „Chłopach”Komentarze: Maciej Boryna – bohater wystylizowany na chłopa-Piasta

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-24 15:26:49

bardzo fajny opis Boryny :D


2018-12-23 15:13:52

podoba mi sie opis tej strony,prztgotowuje sie wlasnie do matury czytam streszczenia wszystkich ksiazek i kozystam wlasnie z tej strony. polecam wszystkim:)


2018-11-03 20:12:13

Przepraszam, ale moim skromnym zdaniem Maciej nie był hojny. Niby dlaczego wypędza syna z domu, pozwalając zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy, albo dlaczego targuje się z parobkiem w sprawie wynagrodzenia, wiedząc, iż jest on wart bardzo dużo?


2018-11-01 20:46:26

do roxi ; moja droga skoro wiesz ze powinnas przeczytac to po co nam o tym mowisz? kazdy wie ze ta stronka nie ma na celu pomocy komus w uniknieciu czytania lekutry, moze jedynie naprowadzic, zwrocic uwage na szczegoly ktore nie kazdy potrafilby sam wychwycic czytajac lekutre..lub cos podobnego.. odnosnie "chlopow" podoba mi sie wszytko elegancko z tym,ze wkurzaja mnie te wyskakujace reklamy !!! eshh :P ale wiem wiem mus to mus :P pozdrawiam ^^


2018-10-26 21:41:19

Wspomniał bym jeszcze o tym dlaczego Boryna został tak (jak wyżej napisano) wykreowany. Generalnie Boryna jest postacią typem, który pokazuje cechy typowe dla danej grupy społecznej w danym czasie. Jego osoba, jest wzorem chłopa, wspomnianego chłopa piasta. Ale Reymont oprócz stworzenia takiego wzorca, zapewne chciał też (a może przede wszystkim, a wzorzec był jedynie potrzebny do wyrażenia tej idei) pokazać istotną rolę chłopów, chłopów nowych, wyzwolonych, a jednocześnie związanych z epicką tradycją rodem ze skrzypka na dachu. To właśnie dlatego mamy piękną, wyidealizowaną scenę śmierci Boryny, dawcy życia, który życiem i śmiercią kreuje świat i pozwala mu istnieć. I choć chłopi może nawet zbyt wysoko cenią rolę chłopa, to jednak bez wątpienia przez takie postacie jak Maciej Boryna zwracają na tę warstwę społeczeństwa i jej zasługi uwagę. Suma sumarum jest to istotny aspekt i moim skromnym zdaniem powinien zostać poruszony w niemal każdej charakterystyce Macieja Boryny (tudzież przy wyciąganiu wniosków z tejże)
Streszczenia książek
Tagi: