Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Antek Boryna to najstarszy syn Macieja, mieszka w ojcowskiej chałupie wraz z żoną Hanką i dwojgiem małych dzieci. W momencie rozpoczęcia powieści jest już człowiekiem dojrzałym i niezwykle ciąży mu to, że ojciec nie chce na niego przepisać gruntu, choć on pracuje tak ciężko. Czuje się wyrobnikiem albo parobkiem, a nie gospodarskim synem. W dalszej części utworu dowiadujemy się o jego romansie z piękną Jagną, przyszłą żoną Macieja – ta sytuacja sprawia, ze konflikt między synem a ojcem pogłębia się, stary Boryna w końcu wyrzuca syna wraz z rodziną z domu – wtedy Antek staje się już prawdziwym wyrobnikiem, który musi walczyć o każdy grosz.

Antek to mężczyzna przystojny i postawny. Cechuje się niezwykła siłą, co udowodnił między innymi walcząc z Mateuszem. Młody Boryn ma wiele cech wspólnych z ojcem: upór, dumę, odwagę i hardość. Choć pozornie nie liczy się z opinią innych, to wewnątrz boleśnie odczuwał odrzucenie przez lipiecką gromadę, spowodowane związkiem z piękną macochą. Kolejne nieszczęścia i niepowodzenia powodują w nim ogromną przemianę. Najpierw chorobliwie rozkochany w Jagnie, zapomina o rodzinie, przesiaduje z najgorszymi w karczmie i przepija wszystkie pieniądze. W końcu po pobycie w więzieniu i śmierci ojca dochodzi do wniosku, że jest niezwykle związany z ojcowską ziemią, a normy określające współżycie w gromadzie również okazują się dla niego ważne. Pomimo tego, że wciąż darzył uczuciem Jagnę, nie potrafił przeciwstawić się woli tłumu, żądającego wypędzenia dziewczyny:

W gromadzie żyję, to i z gromadą trzymam! Chceta ją wypędzić, wypędźta; a chceta se ją posadzić na ołtarzu, posadźta! Zarówno mi jedno!


Antek odzyskuje poważanie we wsi, akceptuje przyjętą moralność, docenia żonę. Młody Boryny to również człowiek, w którym narodziła się świadomość narodowa i nie boi się jej wyrażać głośno (tak jak w czasie zebrania w sprawie budowy rosyjskiej szkoły).Mąż Hanki początkowo nie budzi w czytelniku wiele sympatii, ale z biegiem czasu widzi się go jako ofiarę wielu okoliczności oraz zbyt dumnego charakteru i wtedy można go nawet pożałować. Jego ostateczna przemiana stawia go w lepszym świetle, ale fakt, że pozwolił wypędzić ze wsi była kochankę, odbiera jego wydawałoby niezwykle silnym względem niej uczuciom jakąkolwiek wartość.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Chłopi, Wiosna - streszczenie
2  Chłopi - szczegółowy plan wydarzeń
3  Władysław Reymont - kalendarium twórczościKomentarze: Antek Boryna

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-27 17:09:35

Antek to cham pozbawiony godności i honoru.Po wyrzuceniu i przeprowadzce do Bylicy zostawia Hanke i dzieci,nie zależy mu na nich, myśli tylko o schadzce z Jagną.Gdy jednak gromada chce ją wypędzić nie robi nic choć kiedyś tak ją kochał;Antek jest tchórzem i egoistą pod żadnym względem nie jest podobny do Kmicica.


2018-12-18 21:35:20

Nie ma co, Antek to moja ulubiona postać z chłopów. Silny, odważny i nie dający sobą pomiatać. Trochę przesadził, podnosząc rękę na ojca, no ale później się opamiętał... Ma taką dusze trochę można rzec rewolucjonisty:D, szczególnie podobały mi się sceny tych narad w karczmie, gdzie Antek namawiał do buntu młodych przeciwko starym albo jego dyskusje z kowalem o "ciepłych krajach", no i oczywiście scena, w której młody Boryna pobił borowego, wyrównując tym samym krzywdę, jaką ten wyrządził staremu w "wojnie o las". Bardzo sie mi spodobała jego przemiana moralna i docenienie żony. Antek jest jedną z moich ulubionych postaci literackich, a zasiada w zacnym gronie, pośród Kmicica, Skrzetuskiego i wielu innych


2018-12-02 14:28:48

no spoko,spoko,,,fajnie napisane,,po polskiemu,,,,,ale troszeczku mało,,malo o jego cechach,,wagi wewnętrznej
Streszczenia książek
Tagi: