Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Losy i światopogląd głównego bohatera powieści Goethego ukształtowały nową postawę – postawę werteryczną - werteryzm, a także nowy typ bohatera – bohatera werterycznego.

Bohater werteryczny zazwyczaj jest człowiekiem samotnym i niezrozumianym przez otoczenie. To odosobnienie wiąże się z jego charakterem i postawą życiową. Zajęty wyłącznie sobą, zwrócony do wewnątrz, odwraca się od drugiego człowieka. Dlatego między innymi nie rozumie i nie docenia tego, co dla innych jest sensem życia: praktycznego działania, użyteczności społecznej.

Czuje bezsens egzystencji, brak celu w życiu, według niego czynne działanie zawsze przynosi rozczarowanie i klęski, dlatego przyjmuje postawę rezygnacji. Zamiast próbować realizować górnolotne zamierzenia, woli pozostać w sferze marzeń i tęsknoty za lepszym życiem. Bierna postawa skłania go do rozmyślań i rozpamiętywania drobiazgowo każdej sytuacji. Bohater werteryczny jest wrażliwy i uczuciowy. Szuka kontaktu z naturą, bliskości przyrody. Buntuje się przeciwko niesprawiedliwym prawom, przesądom stanowym, złej naturze, a także rozdwojonej istocie człowieka. Nie może zrealizować swoich ideałów i osobowości w otaczającej go rzeczywistości. Popada w stany depresyjne. Konflikt ze światem i ze sobą samym najczęściej doprowadza go do samobójstwa.

Werteryzm jest to więc ból duszy, ból istnienia, wywołany nadwrażliwością i niemożliwością spełnienia się pragnień, zaspokojenia oczekiwań. Zranione uczucia i urażona duma wprowadzają umysł w stan zamętu, skłócony ze światem bohater pogrąża się w rezygnacji. Samobójstwo jawi mu się jako jedyne wyjście z dręczącej sytuacji. Werteryzm to niemożność opanowania, ani kontrolowania własnych namiętności, co prowadzi do odkrycia niszczącej potęgi samodestrukcji. Jednostka popada w głęboką melancholię, pesymizm, ponieważ uczucie miłosne, które jej towarzyszy, zakłada nieuchronne poczucie winy. Werteryzm prowadzi więc do cierpienia, które jest nieuleczalne. Niezgodność marzenia z rzeczywistością sprawia, że bohater staje się ofiarą konfliktu między swymi złudzeniami i oczekiwaniami, a praktycznym, banalnym życiem.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Cierpienia młodego Wertera - streszczenie
2  Problematyka społeczna Cierpień młodego Wertera
3  Epistolarna forma powieściKomentarze: Werter i werteryzm

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-23 21:52:23

pewnie troche żle zrozumieliście autora tej książki. Ja uwazam ze chciał on nam pokazac zaczątki nowej choroby psychiczne spowodowanej zawachaniami rużnych przyczyn np zmiana otoczenia burzliwa miłosc najprostszym wyjsciem z takiego problemu było konkretne działanie(samobójstwo)także w przypadku dzieci ma to wpływ na podejmowanie pochopnych decyzji.Moim zdaniem ksiąazka ma charakter dydaktyczny.


2019-01-21 19:33:28

Tę książkę mogą zrozumieć jedynie osoby o podobnym podejściu. Ktoś, kto nie jest jednym z tych, którzy potarfią przeżywać wszystko co się dzieję tak dogłębnie, że aż staje się to obsesyczne, nie pojmie istoty. Zakochałam się, znalazłam bratnią duszę, zapamiętam na zawsze.


2019-01-14 17:52:04

Osobiście nie przepadam za ludzmi takimi jak Werter. Oni sami zameczaja się swoim podejsciem do zycia. Wymyslaja problemy, ktore nie isnieja i w koncu zabijaja sie dla nich. To nie ma sensu, dlatego ksiażka nie przypadła mi do gustu.


2019-01-13 17:14:17

Werter nigdy nie istniał dlatego komentowanie jego zachowań jest absurdalne. Tak samo z innymi bohaterami literackimi itp. Jak babka na polskim z takim ohydnym, wielkim, wręcz sztucznym przejęciem opowiada o FIKCYJNYCH duperelach, to aż się słabo robi. Normalnie jakbym słyszałał jakieś plotkary gadające o tym co się stało w ich ukochanej telenoweli. Podsumowując - jp sux, matma rox.


2019-01-11 19:49:31

Werter to dla mnie "sierota życiowa", w ogóle nie próbuje walczyć o swoją ukochaną.Dla niego liczy się tylko jego uczucie i to co on czuje.w tym utworze najważniejsza jest sama "miłość", a nie obiekt westchnień(Lotta), która jest tylko tłem do jego przeżyć i uczuć. Strona świetna, Gratuluje.
Streszczenia książek
Tagi: