Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Losy i światopogląd głównego bohatera powieści Goethego ukształtowały nową postawę – postawę werteryczną - werteryzm, a także nowy typ bohatera – bohatera werterycznego.

Bohater werteryczny zazwyczaj jest człowiekiem samotnym i niezrozumianym przez otoczenie. To odosobnienie wiąże się z jego charakterem i postawą życiową. Zajęty wyłącznie sobą, zwrócony do wewnątrz, odwraca się od drugiego człowieka. Dlatego między innymi nie rozumie i nie docenia tego, co dla innych jest sensem życia: praktycznego działania, użyteczności społecznej.

Czuje bezsens egzystencji, brak celu w życiu, według niego czynne działanie zawsze przynosi rozczarowanie i klęski, dlatego przyjmuje postawę rezygnacji. Zamiast próbować realizować górnolotne zamierzenia, woli pozostać w sferze marzeń i tęsknoty za lepszym życiem. Bierna postawa skłania go do rozmyślań i rozpamiętywania drobiazgowo każdej sytuacji. Bohater werteryczny jest wrażliwy i uczuciowy. Szuka kontaktu z naturą, bliskości przyrody. Buntuje się przeciwko niesprawiedliwym prawom, przesądom stanowym, złej naturze, a także rozdwojonej istocie człowieka. Nie może zrealizować swoich ideałów i osobowości w otaczającej go rzeczywistości. Popada w stany depresyjne. Konflikt ze światem i ze sobą samym najczęściej doprowadza go do samobójstwa.

Werteryzm jest to więc ból duszy, ból istnienia, wywołany nadwrażliwością i niemożliwością spełnienia się pragnień, zaspokojenia oczekiwań. Zranione uczucia i urażona duma wprowadzają umysł w stan zamętu, skłócony ze światem bohater pogrąża się w rezygnacji. Samobójstwo jawi mu się jako jedyne wyjście z dręczącej sytuacji. Werteryzm to niemożność opanowania, ani kontrolowania własnych namiętności, co prowadzi do odkrycia niszczącej potęgi samodestrukcji. Jednostka popada w głęboką melancholię, pesymizm, ponieważ uczucie miłosne, które jej towarzyszy, zakłada nieuchronne poczucie winy. Werteryzm prowadzi więc do cierpienia, które jest nieuleczalne. Niezgodność marzenia z rzeczywistością sprawia, że bohater staje się ofiarą konfliktu między swymi złudzeniami i oczekiwaniami, a praktycznym, banalnym życiem.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Cierpienia młodego Wertera - streszczenie
2  Problematyka społeczna Cierpień młodego Wertera
3  Epistolarna forma powieściKomentarze: Werter i werteryzm

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-22 20:34:51

to prawda nikt kto nie moze postawic sie w sytuacji bohatera ani nie przezyl czegos podobnego nie zrozumie... wiem jak to jest kochac w takim cierpieniu...


2019-03-21 14:40:44

a mnie werter wnerwia bo zachowuje sie jak rozpieszczony chlystek. Jest introwertykiem i nie potrafi docenic tego co ma tylko uzala sie nad soba... porazka.


2019-03-20 21:35:41

tez wiem co to znaczy zyc tak jak werter.. to nie jest latwe,ale kazdy powinien umiec znalezc w sobie sile w takich sytuacjach,bo jak sie kocha naprawde druga osobe to zrobi sie wszystko zeby bylo jej dobrze,nawet jezeli do konca zycia mamy z tego powodu cierpiec..


2019-03-12 15:38:43

Werter to jedyna postać która jest mi bliska, jest bohaterem jedynej lektury którą przeczytałem od początku do końca. Bo dziś wiem że ja jestem takim Werterem. Gdy zasypiam, czasami modle się by już się nie obudzić... Jedyny lek to szczęśliwa miłosć. Tego jestem pewien, bo tylko to jest sensem mojego życia. Gdy jestem sam, każdego dnia cierpie coraz mocniej... A gdy kocham i jestem kochany, chce mi się żyć...


2019-03-08 16:59:37

Werter to dla mnie "sierota życiowa", w ogóle nie próbuje walczyć o swoją ukochaną.Dla niego liczy się tylko jego uczucie i to co on czuje.w tym utworze najważniejsza jest sama "miłość", a nie obiekt westchnień(Lotta), która jest tylko tłem do jego przeżyć i uczuć. Strona świetna, Gratuluje.
Streszczenia książek
Tagi: