Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Na zamku w Elsynorze, na dworze duńskiego króla, pojawia się duch dawnego władcy, starego króla-Hamleta. Nowy władca Danii, Klaudiusz, to brat zmarłego, który poślubił wdowę, królową Gertrudę. Młodego Hamleta nie przekonuje wiadomość o ukąszeniu króla-ojca przez węża. Poza tym ma żal do matki, że zbyt szybko wyszła ponownie za mąż. Kiedy duch wyjawia Hamletowi prawdę o śmierci jego ojca, Hamlet postanawia się zemścić na stryju. Okazuje się, że stary Hamlet został otruty przez brata, który podczas snu wlał mu truciznę do ucha.

W tym czasie Ofelia, ukochana Hamleta, przestaje przyjmować jego listy i wizyty. Hamlet wie o podstępnym działaniu Klaudiusza i Poloniusza, ojca Ofelii, którzy manipulują dziewczyną. Podobnie zresztą król i szambelan wpływają na zachowania matki Hamleta. Hamlet zaczyna zachowywać się jak obłąkany. Jego przygnębienie wyraża się w dziwnych pozach bohatera, graniu dwuznacznymi słówkami, braku logiki w wypowiedziach. Klaudiusz coraz bardziej obawia się bratanka.

Do zamku przybywają dawni koledzy uniwersyteccy Hamleta, Rosencrantz i Guildenstern. Z polecenia króla mają wybadać, dlaczego Hamlet tak dziwnie się zachowuje. Oni to ściągają do Elsynoru trupę teatralną, którą Hamlet lubił, kiedy był w stolicy. Bohater szykuje przedstawienie Zamordowanie Gonzagi, które obrazuje właśnie bratobójstwo przez otrucie króla i uwiedzenie jego żony. Klaudiusz opuszcza salę przed końcem przedstawienia. Hamlet ma już wystarczający dowód winy stryja przeciw ojcu.

Gertruda jest oszołomiona zachowaniem Hamleta, zdaje się nie rozumieć zarzutów syna. Podczas rozmowy z matką Hamlet zabija Poloniusza, ukrywającego się za kotarą. Śmierć Poloniusza przyspiesza wyjazd Hamleta do Anglii.

Klaudiusz dostaje list, że Hamlet zawraca ze statku. W tym czasie przybył już do zamku Laertes, który chce za wszelką cenę pomścić śmierć ojca, Poloniusza. Ofelia jest obłąkana, śpiewa dziwne piosenki, rozdaje kwiatki. Nagle dziewczyna umiera po tym, jak wpada do rzeki.Hamlet i Horacy, jego wierny przyjaciel, spotykają się na cmentarzu. Odbywa się akurat pogrzeb Ofelii. Młody królewicz wpada w rozpacz, mocuje się na grobie z Laertesem. Król Klaudiusz urządza zakład i dochodzi do pojedynku Hamleta z bratem Ofelii.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Hamlet - streszczenie szczegółowe
2  ciekawostki
3  Analiza III monologu Hamleta (O, jakiż ze mnie hultaj i cham podły!)Komentarze: Hamlet - streszczenie "w pigułce"

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-14 17:13:34

Streszczenie jest dobrze zbudowane, nie czytając książki można sie sporo dowiedzieć ale nie po jednokrotnym przeczytaniu .Wystarczy dwa razy przeczytać a już wiadomo o co chodzi:)


2019-01-08 20:07:28

Nie rozumiem, zarówno streszczenie, jak i książka, jest zrozumiałe. Czy to kraj anafalbetów? Tak, kochane dzieci, już można spokojnie chodzić do szkoły, nie trzeba się bawić w tajne komplety.


2019-01-02 17:13:49

Nie czytałam Hamleta, ale po jednokrotnym ptrzeczytaniu tego streszczenia stwierdzam, że muszę przeczytać je jeszcze raz żeby dokładnej zczaić wątek ;)


2018-12-03 20:42:33

CZYTAŁAM CAŁĄ KSIĄŻKĘ HAMLETA ALE MUSZĘ PRZYZNAĆ ŻE MOGŁAM PRZECZYTAĆ SOBIE 3 RAZY TO O TO STERSZCZENIE I WIEDZIAŁABY TO CO PO PRZECZYTANIU CAŁEJ KSIĄŻKI;)


2018-12-02 21:30:58

jak dla mnie streszczenie jest bardzo dobre i nie uważamm z,ębym musiała je kilaka razy czytać by zrozumieć,chyab ,że ktoś nie umie wiązać ,ze soba faktów .Jednak sądze ,że każdemu pomorze . Dzięki !
Streszczenia książek
Tagi: