Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Bohaterowie "Hamleta" - ogólna charakterystyka

Hamlet – duński królewicz, któremu stryj zamordował ojca, ożenił się z jego matką, a następnie przejął władzę w państwie. Za namową ducha ojca Hamlet zaczyna poszukiwać prawdy o śmierci swego ojca, a dawnego króla. Już wcześniej, przed spotkaniem ducha, podejrzewał spisek stryja. Jego przygnębienie po stracie ojca i tronu (Hamlet miał do tronu większe prawa niż stryj) pogłębia poczucie niesprawiedliwości i wielki zawód... więcejHamlet - bohater tragiczny (charakterystyka)

Hamlet jest księciem duńskim, synem Hamleta i Gertrudy. Bohater ma 30 lat. Ukończył uniwersytet w Wittemberdze – jeden z najprężniejszych ośrodków życia umysłowego renesansowej Europy. O jego wiedzy akademickiej świadczą wypowiedzi Hamleta, w których nie brak pojęć medycznych, astronomicznych, filozoficznych, humanistycznej wiedzy opartej na mitologii. Niewątpliwie nauki uniwersyteckie wykształciły w Hamlecie zdolność do analitycznego... więcejPortret makiawelicznego władcy w dramacie Hamlet – postać Klaudiusza

Klaudiusz jest władcą Danii. Tron zyskał dzięki szybkiemu małżeństwu z Gertrudą, wdową po bracie Klaudiusza, królu Hamlecie. Stary Hamlet został przez Klaudiusza zamordowany. Kiedy brat spał w ogrodzie, Klaudiusz wlał mu do ucha truciznę, po czym ogłosił królestwu, że króla ukąsił jadowity wąż. Trudno nazwać tę postać z gruntu złą. Tak jak wszyscy bohaterowie Szekspira Klaudiusz jest skomplikowany psychologicznie, jest człowiekiem... więcejBohater kobiecy – Ofelia (charakterystyka)

Ofelia jest piękną córką Poloniusza, pierwszego po królu dostojnika w Danii. Jest znacznie młodsza od księcia Hamleta. Poloniusz, kiedy zwraca uwagę na niedoświadczenie dziewczyny wobec doświadczonego Hamleta, mówi też:
Masz myśleć, żeś dziecko.
Jest szlachcianką z najwyższej warstwy społecznej w Danii.

Ofelia jest postacią tragiczną. Jej uczucia, postępowanie, myślenie – są rozdarte pomiędzy posłuszeństwo ojcu a miłość... więcej