Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Biografia Williama Szekspira


Dokładna data narodzin artysty nie jest znana. Wiadomo natomiast, że został ochrzczony 26 kwietnia 1564 roku. Przyszedł na świat w niewielkiej miejscowości Stratford-on-Avon w środkowej Anglii. Jego ojciec – John Szekspir, był zamożnym rzemieślnikiem i radnym, a matka – Mary, córką miejscowego farmera Roberta Ardena.

Uważa się, że artysta pobierał nauki w miejscowym gimnazjum, gdzie studiował dzieła łacińskich klasyków, a zwłaszcza Owidiusza. 28 listopada 1582 roku wszedł w związek małżeński z Anne Hathaway, kobietą starszą od siebie o osiem lat, córką miejscowego farmera. Mieli trójkę dzieci. Historycy twierdzą, że ich pożycie nie było jednak szczęśliwe, m.in. ze względu na biseksualną orientację artysty.

W tym miejscu nastąpiły tzw. „lata stracone”, czyli okres około ośmiu lat nieobecności Szekspira we wszelkich kronikach. Historycy wskazują na wiele możliwości. Jedni twierdzą, że walczył jako żołnierz na ziemiach Holandii. Inni, że był nauczycielem, a jeszcze inni, że wyruszył do Londynu i dołączył tam do trupy teatralnej. Ostatnia możliwość wydaje się najbardziej prawdopodobna, ponieważ w roku 1592 Szekspir powrócił na karty kronik jako członek Trupy Lorda Szambelana. Trupa ta wystawiała swoje sztuki w londyńskim The Theatre. Artysta początkowo był aktorem, ale z czasem zaczął pisać sztuki, co przyniosło mu natychmiastową sławę.

Lata dziewięćdziesiąte szesnastego wieku to również okres finansowego triumfu Szekspira. W roku 1597 roku posiadał już własny dom w Londynie, a do tego kupił wielką posiadłość w Stratford - rezydencję zwaną New Place. Rok później współfinansował budowę teatru The Globe (Pod Kulą Ziemską), na którego deskach mógł do woli wystawiać swoje dzieła. Bogactwo zapewniło Szekspirowi i jego rodzinie drogę do stanu szlacheckiego. Jego praca w The Globe spowodowała, że mecenatem teatru był sam król Jakub I Stuart. Wcześniej Szekspir cieszył się uznaniem królowej Elżbiety I.

Na nagrobku Szekspira w Stratford widnieje epitafium: „IVDICIO PYLIUM, GENIO SOCRATEM, ARTE MARONEM. TERRA TEGIT, POPULUS MAERET, OLYMPUS HABET” (łac. „Pylos w osądach, Sokrates w geniuszu, Maro w sztuce. Ziemia go grzebie, ludzie opłakują, do Olimpu należy”).
W roku 1613 Szekspir powrócił do rodzinnego Stratford, gdzie zamieszkał w swojej rezydencji New Place. Zmarł w tym samym roku 23 kwietnia.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Hamlet - streszczenie "w pigułce"
2  Hamlet - szczegółowy plan wydarzeń
3  Analiza I monologu Hamleta (O, gdybyż to nadmiernie trwałe ciało / Zmiękło)Komentarze: William Szekspir - biografia, twórczość

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-19 16:57:34

Taaaak, my też właśnie zaczynamy to przerabiać w szkole ^^ [I gim]. Sheakspeare urzekł mnie swoja twórczością, ''Romeo i Julia'' to cudowna sztuka, i choć narazie nei mam zbyt dużo czasu, postaram się też przeczytać ''Hamleta'', ''Sen nocy letniej'' i wszystkie inne :) Hah, życzcie mi powodzenia, bo on napisał 37 sztuk :D Pozdrawiam wszystkich 'fanów; ;)


2019-03-01 17:12:25

Właśnie w szkole przerabiamy Romeo i Julia. Z początku ta książka wydawła się bezsensowna i głupia, nawet miałam zamiar jej nie czytać. Ale jakoś mnie zeszło i gdy doczytałam do połowy zaczęła mnie ciekawić. Potem to już przez cały czas to czytałam na lekcjach i na przerwach. Więc od razu mówię, z początku możecie nic nie chwytać, ale potem wszystko wyda wam jasne i proste. Pozdrowionka !!!


2019-01-27 15:07:50

Właśnie w szkole przerabiamy Romeo i Julia. Z początku ta książka wydawła się bezsensowna i głupia, nawet miałam zamiar jej nie czytać. Ale jakoś mnie zeszło i gdy doczytałam do połowy zaczęła mnie ciekawić. Potem to już przez cały czas to czytałam na lekcjach i na przerwach. Więc od razu mówię, z początku możecie nic nie chwytać, ale potem wszystko wyda wam jasne i proste. Pozdrowionka !!!


2019-01-27 14:42:19

w sumie niezły gość,ale ja nie gustuje w takich dziełach:)W tym roku bedziemy przerabiać Romeo i Julię.Super dramat romantyczny to coś dla mnie.Hm...chetnie przeczytam tez Hamleta-ostatnio go przerabialismy.Buziaczki;)


2019-01-14 19:56:40

no...bardzo mi sie podoba!!! szpoko jest:)p.o.z.d.r.
Streszczenia książek
Tagi: