Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Biografia Josepha Conrada (Konrada Korzeniowskiego) nie należy do prostych, od początku kładzie się na niej piętno dramatyzmu. Ten niezwykły pisarz urodził się w 1857 roku w Berdyczowie na Ukrainie, jako jedyny syn Apolla Nałęcz- Korzeniowskiego oraz Eweliny z Bobrowskich. Oboje pochodzili z rodzin ziemiańskich. Autor Lorda Jima otrzymał na chrzcie trzy imiona: Teodor Józef Konrad, z których używał wyłącznie ostatniego.

Ojciec przyszłego pisarza był znawcą literatury i tłumaczem, zaangażowany w spawy niepodległościowe, został aresztowany w Warszawie 21 października 1861 roku, czego konsekwencją było zesłanie całej rodziny w głąb Rosji. Niedługo po tym matka Conrada umiera na gruźlicę. Osieroconym chłopcem opiekuje się teraz również ciężko chory ojciec. Apollo również wkrótce umarł, zaraz po tym jak został zwolniony z zesłania. Po stracie ojca przebywał najpierw w Krakowie, potem we Lwowie pod opieką wuja Tadeusza Bobrowskiego. Conrad już wtedy nie cieszył się dobrym zdrowiem, choroby trzymały się go przez większość życia.

Wielka zmiana w życiu przyszłego pisarza zaszła 13 października 1874 roku, kiedy to wyjechał z Polski, by zaznać morskich przygód. Przez cztery lata służył we flocie francuskiej, potem ze względu na utrudnienia ze strony władz rosyjskich zaciągnął się do służby w brytyjskiej marynarce handlowej. Nie znał wtedy jeszcze zbyt dobrze języka angielskiego, co utrudniało mu naukę. W 1886 roku otrzymał tytułu kapitana żeglugi oraz obywatelstwo brytyjskie. Pływał głównie na żaglowcach, odbył wiele rejsów: do Indonezji (Archipelag Malajski), Indii oraz Australii. W związku z popularyzacją parowców, które wymagały mniejszej załogi, coraz trudniej było o pracę. W 1890 roku otrzymał posadę w Kongo, gdzie komenderował rzecznym parowczykiem. Afrykańska karierę zakończył po kilku miesiącach z powodu choroby.

Conrad powraca do Anglii, gdzie w niedługim czasie otrzymuje spadek po wuju Tadeuszu Bobrowskim, co daje mu niezależność finansową na jakiś czas. Wtedy właśnie przychodzi decyzja o podjęciu się zawodu pisarza. Pierwszą powieść pisał blisko pięć lat, debiut Josepha Conrada (nazwisko to jest pseudonimem artystycznym) – Szaleństwo Almayera – ujrzał światło dzienne w roku1895. W następnym roku pisarz wziął sobie za żonę Jessie Georg, z którą miął dwóch synów - Borysa Alfreda (ur. 1898) oraz Johna (ur. 1906). Powstają kolejne powieści i nowele Conrada, z reguły dobrze przyjmowane przez krytykę, ale niezbyt popularne wśród czytelników.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Jądro ciemności - streszczenie
2  Kolonializm w „Jądrze ciemności”
3  Charakterystyka KurtzaKomentarze: Joseph Conrad - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-05 21:20:09

"Pisał powoli, gdyż miał trudności ze zdrowiem" Sens, jaki chcieliście oddać jest całkowicie dla mnie zrozumiały, ale tak szczerze powiedziawszy to nadaje się to do humoru z zeszytów szkolnych. Pozdrawiam.


2019-02-02 16:58:50

Co tu dużo mówić - geniusz! Polecam opowiadania, "Lorda Jima" i "W oczach zachodu". Ten cłowiek widział to, za co inni dostawali Nobla lub zyskiwali popularność (że przypomnę "Rok 1984" to samo mówił Conrad znacznie, znacznie wcześniej! Polecam tym, których nie odstrasza trud.


2019-01-05 19:17:43

jesteście super pisząc coś tak skomplikowanego ułatwiacie nam tym samym życie w szkole uff...:P bardzo mi sie podoba treść, przeczytałam wszystko i jestem pod wrażeniem bo lekturka bardzo trudna a dzięki wam życie jest prostsze


2018-12-20 22:01:16

Zgadzam się!Ewelina masz racje!nie należy do łatwych w czytaniu książek pomimo,że jestem dużo starsza od Was,też miałam kłopot w czytaniu.Dobrze że jest ta stronka,juz mi w niejednej lekturze pomogła!Dziekuję!
Streszczenia książek
Tagi: