Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dziewczyna rozmawia z ciotką Lilą, właścicielką domu i krewną Tosi. Aniela ma nadzieję, że będzie mogła zostać w willi, pracując jako dama do towarzystwa cioci.

Starsza pani odkrywa kłamstwa Anieli, udającej zainteresowanie malarstwem. Zdobywa jednak sympatię i zainteresowanie ciotki, która decyduje się wynająć dziewczynie pokój na poddaszu.

Tosia i Mamert gniewają się na Tomcia i Romcię, Dzieci kazały rówieśnikom płacić za wypożyczanie zabawek do piasku. Z pretensjami dzwoni matka małej Marzenki, wicedyrektor Dąbkówna, przełożona Tosi. Aniela chce pomóc.

Biednie ubrana i źle umalowana idzie z dziećmi do pani wicedyrektor. Aniela przedstawia się jako pomoc domowa, Franciszka Wyrobek. Mówi, że zbiórka pieniędzy była jej pomysłem, za który Tosia wyrzuciła ją z pracy.

Nagle do kuchni wchodzi Paweł z dziewczyną o imieniu Cesia. Okazuje się, że wicedyrektor Dąbkówna to pani Nowacka, kamienica ma podwójny adres. Wicedyrektor proponuje Anieli zatrudnienie w charakterze pomocy domowej. Dziewczyna zgadza się.

Aniela prosi Kasię, aby ta przysyłała jej listy od Pawła. Sama chce wysyłać do Łeby listy do Pawła, które następnie Kasia ma przesłać do niego do Poznania.

Aniela rozpoczyna pracę u państwa Nowackich. Może teraz swobodnie obserwować Pawła, który nie wie, z kim ma do czynienia.

Sprytna dziewczyna udaje, że nie potrafi sama posprzątać łazienki. Zachwycony komplementami Frani Paweł wykonuje pracę za nią. Aniela poznaje Danusię, która jest zakochana w Pawle.

U Mamertów Aniela otrzymuje list od Pawła. Odpisuje od razu i jako Franciszka Wyrobek zanosi odpowiedź chłopakowi. Jest ciekawa, jak zachowa się Paweł. Chłopak bierze list i wychodzi do swojego pokoju.

wrzesień

Nieudana randka i odkryty talent


We wrześniu Aniela zaczyna naukę. Poznaje sympatycznego Roberta Rojka, który przedstawia się jako Robrojek.

Aniela otrzymuje od Pawła romantyczny wiersz. Dziewczyna znów dzwoni do niego, tym razem jednak mówi, kim jest. Umawiają się na randkę w Poznaniu, w hotelu „Merkury”.

Paweł przychodzi na spotkanie spóźniony. Zdenerwowana Aniela rozbija butelkę Coca Coli. Gdy dziewczyna sprząta bałagan, Paweł rozpoznaje w niej Franię.

Wszystkiemu przygląda się ciotka Lila, która także jest w kawiarni. Załamana Aniela wychodzi bez słowa. W domu opowiada swoją historię miłosną ciotce.

Kilka dni później, gdy Aniela przychodzi do pracy jako panna Wyrobek, Paweł próbuje z nią flirtować. Chce dowiedzieć się o niej czegoś więcej, Aniela opowiada nieprawdziwe historie.

Niedługo później u Pawła odbywają się próby do szkolnej inscenizacji Hamleta. Prowadzi je nauczyciel polonista o nazwisku Dmuchawiec. Dostrzega Anielę i powierza jej rolę Ofelii.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Kłamczucha - streszczenie w pigułce