Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Mamert pisze list do ojca Anieli. Gratuluje mu powtórnego ślubu oraz narodzin syna.

październik

Aniela zostaje Hamletem


Cesia, przyjaciółka Danusi, prosi Anielę, żeby zrezygnowała z roli. Tłumaczy, że Danka marzyła, by wystąpić jako Ofelia. Aniela najpierw odmawia, jednak na próbie zmienia zdanie i oddaje rolę Danusi.

Dmuchawiec poleca Anieli, żeby zagrała Hamleta.

listopad

Paweł ujawnia prawdę


W Liceum Poligraficznym trwają przygotowania do wyborów najmilszej uczennicy w szkole. Aniela jest smutna. Uważa, że klasa jej nie polubiła.

Znów wybiera się do Nowackich. Najpierw pracuje, a później ma wziąć udział w kolejnej próbie. Zostawia Mamerciątka same w domu. Liczy, że niedługo wróci z miasta ciotka Lila i zajmie się dziećmi.

Danusia recytuje przed przyjaciółmi napisane przez siebie wiersze. Aniela jest wściekła, bo rozpoznaje utwór, który Paweł przesłał jej jako własny.

Aniela chce wyjść z mieszkania. Paweł zatrzymuje ją i mówi, że zna jej prawdziwą tożsamość.

Po spotkaniu w „Merkurym” zorientował się, kim naprawdę jest Franciszka Wyrobek.

Długo ukrywał, że wie już wszystko. Wściekła Aniela uderza go w nos i wychodzi.

Kłopoty u MamertówPodczas powrotu do domu, Aniela dowiaduje się, że Tomcio i Romcia zniknęli. Mamert, Tosia i ciotka Lila obwiniają Anielę, która miała pilnować dzieci.

Dziewczyna jest wściekła, informuje ciotkę Lilę, że nie będzie pomagała szukać Tomcia i Romci. Następnie wychodzi z domu.

Do Tosi dzwoni pani Dąbek-Nowacka. Szuka Franciszki Wyrobek, której rysopis pasuje do Anieli. Matka Pawła mówi, że zauważyła dziwne zachowanie syna. Okazuje się, że dzieci są u córki pani Nowackiej, Marzenki.

Aniela jest w kawiarni w towarzystwie Robrojka. Później Robert odprowadza dziewczynę do domu. Spotykają Pawła, który przyprowadza Tomcia i Romcię.

Mamert informuje Anielę, że otrzymał list od jej ojca. Józef Kowalik wyjaśnia w nim, że nie ma żony i syna. Tosia, Mamert i ciotka Lila słuchają wyjaśnień Anieli.

Dziewczyna płacze, streszcza historię uczucia do Pawła, mówi o swojej pracy, o trudnościach w szkole. Zadziwiająca historia miłosna sprawia, że wszyscy zaczynają się śmiać. Śmieje się nawet Aniela.

W klasie Anieli odbywają się wybory najmilszej. Dziewczyna otrzymuje trzy głosy, co sprawia jej wielką radość.

grudzień

Paweł, Robert i pączki


Dzieci Mamerta i Tosi znajdują w bucikach upominki. Tomcio i Romcia chcą podarować prezenty rodzicom. Wkładają im do obuwia wyjęte z domowej skrytki pieniądze.

Mamert pisze kolejny list do ojca Anieli. Zaprasza go na święta Bożego Narodzenia do Poznania. Paweł pisze do Anieli, tym razem na adres w Poznaniu. Przeprasza ją za przepisanie wiersza Danusi. Tłumaczy się brakiem talentu poetyckiego.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Kłamczucha - streszczenie w pigułce