Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ptaszki w klatce to utwór pochodzący z pierwszej księgi Bajek i przypowieści Ignacego Krasickiego. Mamy tu do czynienia z typowym przykładem bajki epigramatycznej. Wiersz składa się z czterech wersów, każdy po trzynaście głosek (7+6). Występują rymy parzyste, dokładne, żeńskie.

W wierszu panuje żywioł dialogu. Podmiot mówiący przyjmuje tu funkcję osoby relacjonującej zasłyszaną rozmowę. Cytuje on dwie wypowiedzi, które pozwalają czytelnikowi odtworzyć sobie sytuację obu bohaterów bajki. W utworze pojawiają się dwaj bohaterowie – czyżyk młody i czyżyk stary, nie mamy tu jednak do czynienia z typową bajką zwierzęcą, w której konkretny gatunek zwierzęcy odpowiada jakiemuś typowi ludzkiemu, np. lis obrazuje człowieka przebiegłego. Ważniejszy okazuje się wiek tych postaci (młodość, starość) oraz ich różne doświadczenie życiowe. To drugie okazuje się ważniejsze, nie chodzi bowiem, że czyżyk jest stary, ale o to, że urodził się na wolności, zakosztował jej i utracił:

„Czegóż płaczesz? – staremu mówi czyżyk młody –
masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody”.
„Tyś w niej zrodzon – rzekł stary – przeto ci wybaczę;
Jam był wolny, dziś w klatce i dlatego płaczę.”


Płacz starego czyżyka to wyraz tęsknoty za najważniejszą dla niego wartością - wolnością. Słowa młodego towarzysza, sławiące wygody więzienia, brzmią dla niego prawie jak obelga.

Zauważmy jednak, że czytając bajkę bardziej godny żalu wydaje się nam czyżyk młody, choć to nie on cierpi z powodu uwięzienia. Urodził się w klatce i to ona stanowi dla niego środowisko naturalne i jedyne znane jednocześnie. Młodzian jest jednak godny litości właśnie, dlatego że w zespole znanych mu pojęć brak tego najważniejszego – wolności. Stary, choć dziś jest więźniem, wie, co to swoboda, młody nawet nie wie, że coś takiego istnieje i w tym sensie okazuje się upośledzony.

Istnieje spór między badaczami o to, czy wiersz nie jest aby komentarzem do ówczesnej sytuacji Polaków. Pamiętajmy, że zbiór Bajek i przypowieści został opublikowany już po pierwszym rozbiorze Polski, a historia recepcji tego wiersza pokazuje, że był on w Oświeceniu odczytywany jako „alegoryczna wykładnia losu Polaków po rozbiorach”(Goliński). Taka interpretacja jest oczywiście możliwa, ale należy traktować ją drugorzędnie, bowiem na pierwszym miejscu pozostaje uniwersalna wymowa utworu, prezentująca wolność jako wartość najwyższą.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Monachomachia - streszczenie
2  Malarze - analiza i interpretacja
3  Szczur i kot - analiza i interpretacjaKomentarze: Ptaszki w klatce - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-12 18:46:07

Bardzo dobra interpretacja ,nalezy pamietać ze jest to takze aluzja podczas gdy polska była pod zaborami . Rozumny czytelnik odrazu nie bedzi miał problemu z poznaniem która sytułacja jest naprawde dobra i korzystna .


2018-12-15 20:36:17

Bardzo mi się podobał komentarz Przemka (przemek.wolski). Młody widzi jak wygląda życie na polu i woli wygody w klatce. Jednak on tylko widzi, nigdy tego nie przeżył, więc stary mu wybacza. Jedyne mając jakieś doświadczenia można naprawdę porównać. Jedynie będąc wolnym można porównać ten stan z obecną niewolą.


2018-12-08 21:53:12

Interpretacja jest jedna natomiast to jak ja odbiera persona indywidualna jest jej sprawa.Uwazam, ze bajka ta jest niezwykle refleksyjna i gdyby nie dyby epoki oswiecenia nadalabym jej status utworu o tematyce iscie egzystencjalnej a wiec odnoszacego sie raczej do epoki starozytnej.


2018-11-20 20:33:45

Ciezko sie zgodzic i czescia tej interpretacji. Mianowicie: "Młodzian jest jednak godny litości właśnie, dlatego że w zespole znanych mu pojęć brak tego najważniejszego – wolności" - Nie brak! On to 'rozumie' na swoj sposob: "masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody" - Porownuje i wyciaga wnioski. Wybiera droge na podstawie kalkulacji. Odbiera wolnosc jako cene wygody jest gotowy na to i placi w ten sposob. To nie naiwnosc - tu raczej naiwnoscia wykazuje sie stary czyzyk umniejszajac ohyde wyboru, zrzucajac to na wiek mlodego (w domysle brak doswiadczen). Dodatkowo stary jest godny litosci, przez to, ze (nie wiemy w jaki sposob) lecz wolnosc stracil. Placze, nie jest jasne czy jedynie z powodu tesknoty za wolnoscia, ale tu juz mozna przejsc w gdybanie. Pozdrawiam


2018-11-10 16:52:57

Niestety w przypadku zdawania matury posiadanie własnej interpretacji jest źle widziane, pisać trzeba to co w kluczu bo inaczej nie dostanie się punktów... i gdzie tu miejsce na indywidualne rozumienie utworów?
Streszczenia książek
Tagi: