Miejscami fikcyjnymi, stworzonymi przez Sienkiewicza na potrzeby dzieła, są:
Akcja powieści Henryka Sienkiewicza: „Krzyżacy” została osadzona w realiach średniowiecznej Polski, a autor wykorzystał w niej autentyczne miejsca, które wiązały z historią ówczesnej Polski, Prus i Litwy. Z miejsc historycznych, opisanych w utworze należy wymienić:
Tyniec – w tynieckiej gospodzie „Pod Lutym Turem” dochodzi do spotkania powracających z wojny na Litwie Maćka z Bogdańca i Zbyszka z dworem księżnej Anny. To tu Zbyszko dostrzega Danusię Jurandównę i zostaje jej rycerzem, ślubując, że złoży u jej stóp trzy pawie czuby zerwane z hełmów Krzyżaków.
Kraków – do Krakowa Zbyszko i Maciek przybywają, aby oczekiwać na narodziny córki króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi oraz aby młodzieniec mógł w pojedynkach zdobyć pas i ostrogi rycerskie. Tu, po ataku Zbyszka na niemieckiego posła, odbywa się proces, skazujący młodziana na ścięcie. Na krakowskim rynku Danusia ratuje Zbyszka z rąk kata, narzucając mu na głowę biały welon.
Sieradz – do Sieradza przybył Zbyszko w poszukiwaniu dworu księżnej Anny. Tu poznaje rycerza de Lorche, z którym chce się pojedynkować.
Ciechanów – do ciechanowskiego zamku, należącego do księcia Janusza, przybywa Zbyszko w poszukiwaniu Danusi i dworu księżnej Danuty. Tu również – jakiś czas później – zjawia się Jurand i wszyscy dowiadują się, że Danusia została porwana.
Przasnysz – w pobliżu grodu mieścił się zamek księcia Janusza, w którym Zbyszko odnalazł Jurandównę. Tu Zbyszko zostaje rannym podczas polowania, a rycerze zakonni obmyślają plan porwania Danusi. Tu również dochodzi do potajemnego ślubu Zbyszka z Jurandówną.
Płock – do Płocka przybywają Maćko i Jagienka w poszukiwaniu opata, który po śmierci Zycha miał zaopiekować się dziewczyną. Tu stary rycerz zostawił Zychównę pod opieką księżnej Aleksandry.
Malbork – do Malborka przybywa Zbyszko, aby stanąć przed wielkim mistrzem, prosząc go o pomoc w odzyskaniu Danusi.
Szczytno – do Szczytna przybywa Jurand na rozkaz braci zakonnych, aby upokorzyć się przed nimi i błagać o oddanie córki. W twierdzy dochodzi do walki rycerza z Krzyżakami, pojmania i okaleczenie Juranda.
Okolice Kowna na Żmudzi – w okolice Kowna przybywa Zbyszko w poszukiwaniu Danusi i tu odnajduje ją po wielu miesiącach.
Grunwald – na polach pod Grunwaldem rozgrywa się wielka bitwa wojsk polsko-litewskich z armią krzyżacką.
Miejscami fikcyjnymi, stworzonymi przez Sienkiewicza na potrzeby dzieła, są:
Spychów – gród należący do Juranda.
Bogdaniec – rodowy majątek Maćka z Bogdańca, który następnie dziedziczy Zbyszko.
Zgorzelice – wieś sąsiadująca z Bogdańcem, należąca do Zycha, przyjaciela Maćka z Bogdańca.
Miejscami fikcyjnymi, stworzonymi przez Sienkiewicza na potrzeby dzieła, są:
Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
Autor: Dorota Blednicka
Dowiedz się więcej