Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jurand ze Spychowa jest ojcem Danusi. Jest to zamożny i mężny komes, należący do przedchorągiewnych. Jest mężczyzną ogromnym, z płowymi włosami i płowym wąsem, twarzą dziobatą i jednym okiem barwy żelaza. W młodości zaznał szczęścia u boku żony, którą kochał ponad życie. Uchodził wówczas za człowieka wesołego i przyjacielsko nastawionego do Niemców, których często gościł na swoim dworze. Zmienił się w obliczu osobistego nieszczęścia – po tragicznej śmierci małżonki, która zmarła na atak serca podczas najazdu Krzyżaków, stał się mężczyzną żądnym zemsty za wyrządzoną krzywdę, którą postrzegał jako wielką niesprawiedliwość. Swoje życie podporządkował walce z braćmi zakonnymi, stając się dla nich postrachem. Utrata ukochanej kobiety uczyniła z niego człowieka posępnego, zawziętego i bezlitosnego.

Niezłomny i nieprzejednany Jurand bezgranicznie kocha swą jedyną córkę, którą po śmierci żony oddał na wychowanie księżnej Annie. Często, ogarnięty tęsknotą za dziewczynką, zjawia się na dworze, lecz widok jedynaczki przypomina mu o cierpieniu i potęguje jego smutek. Początkowo jest nieprzychylny małżeństwu Danusi ze Zbyszkiem, ukrywając przed wszystkimi, że jedyne dziecko przeznaczył Bogu.

Jurand pada ofiarą spisku braci zakonnych, którzy porywają jego córkę i podstępem zmuszają go do stawienia się w Szczytnie. Mając nadzieję na odzyskanie Danusi, poświęca siebie, swój rycerski honor, dumę oraz godność. Z pokorą wypełnia rozkazy Krzyżaków, zapominając o swojej hardości, zawziętości i nienawiści. Poniżony przez Niemców i oszukany, wykazuje się ogromną siłą i w przypływie gniewu zabija kilku z nich. Pojmany przez Zygfryda, zostaje okaleczony i puszczony wolno.

Do Spychowa wraca jako człowiek przedwcześnie postarzały, złamany cierpieniem i udręczony. Utrata córki sprawia, że w Jurandzie zachodzi przemiana. Z rycerza mściwego i okrutnego dla Krzyżaków, staje się pokutnikiem, spędzającym całe dnie na modlitwie do Boga. Również z wyglądu zewnętrznego w niczym nie przypomina dawnego olbrzymiego męża – jest chudy, ma białą twarz otoczoną mlecznobiałymi włosami i brodą. Chodzi ubrany w grubą włosiennicę, przepasaną powrósłem, którą zakłada na nagie ciało. Żyje jedynie nadzieją, że pewnego dnia Zbyszko wróci do Spychowa z Danusią. Wyzbywa się również pragnienia zemsty na braciach zakonnych, pozostawiając sprawiedliwość Bogu. Dlatego też uwalnia pojmanego przez Zbyszka Zygfryda de Lve, zdobywając na zadziwiające wszystkich miłosierdzie.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Krzyżacy – streszczenie
2  Maćko z Bogdańca – charakterystyka
3  Zbyszko z Bogdańca – charakterystykaStreszczenia książek
Tagi: