Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Aslan to szlachetny złoty lew, który jest uosobieniem szlachetności i dobroci. Na stałe nie przebywa w Narnii, jednak raz na jakiś czas się tam pojawia. Jest synem Wielkiego Władcy-Zza-Morza, królem wszystkich zwierząt i Panem puszczy. Gdy jego imię po raz pierwszy słyszy rodzeństwo Pevensie wzbudza w nich niezrozumiałe uczucia. Piotr, Zuzanna i Łucja doświadczają niewytłumaczalnej radości, zaś skażony przez ptasie mleczko Edmund czuje tajemniczy strach. Mistycyzm, który otacza tę postać rośnie, kiedy dzieci słyszą o nim coraz więcej informacji.

Aslan niepodzielnie włada w Narnii. Jest symbolem sprawiedliwych praw, które przeciwstawione zostają porządkowi wprowadzonemu w podszywającą się pod Królową Narnii Białą Czarownicę. Aslan jest imponujący, budzi respekt, jednak wobec przyjaciół jest uprzejmy i życzliwy. Jego moc nie ma sobie równych, a jego dobroć jest nieograniczona. Gdy Piotr, Zuzanna i Łucja poznają Wielkiego Lwa z jednej strony czczą go, z drugiej mogą nazwać swoim przyjacielem. Aslan jest zawsze krok przed innymi. Gdy Biała Czarownica przychodzi i żąda wydania Edmunda, inaczej zniknie Narnia, Aslan nie wydaje się tym żądaniem zaskoczony, a jedynie smutny. Z całego serca kocha wszystkich mieszkańców puszczy i jest gotowy do największych poświęceń dla nich. Świadczy o tym najlepiej fakt, gdy decyduje się oddać własne życie, za życie zdrajcy – Edmunda. Logicznie ta ofiara wydaje się niepotrzebna, bo może doprowadzić do tego, że wiedźma już na zawsze będzie władać Narnią. Ze spokojem przyjmuje wyrok na swe życie, mężnie znosi upokorzenia i tortury przed śmiercią. Jego myślenie wybiegające w przyszłość wygrywają z krótkowzrocznością Czarownicy. Aslan jest przekonany, że jego moc jest większa niż siła wiedźmy, ale nigdy nie pokazuje brawury. Jest gotów umrzeć, aby ocalić Narnię. Ostatecznym celem Aslana w życiu jest służenie innym i posłuszeństwo wobec woli Władcy-Zza-Morza.

Po zwycięstwie nad Białą Czarownicą i koronowaniu dzieci na władców Narnii Aslan ma świadomość, że wykonał swą misję. Ostatecznie odchodzi – nie wiadomo dokąd i na jak długo. Jedno jest pewne – powróci. Jak ostrzegał dzieci pan Bóbr: „Aslan przychodzi i odchodzi. Jednego dnia go widzisz, drugiego już nie. Nie lubi być niczym skrępowany, no i, oczywiście, ma wiele innych krajów pod swoją opieką. Tak powinno być.”

Aslan to także alegoryczne przedstawienie wyobrażenia Jezusa Chrystusa w religii chrześcijańskiej. Powieściowy obraz śmierci i zmartwychwstania Aslana jest wyraźną aluzją do biblijnej opowieści o ukrzyżowaniu i zmartwychwstaniu Jezusa. Lewis odsłania starą, znaną historię w nowej, tętniącej życiem atmosferze, aby pomóc spojrzeć na historię Jezusa z innej perspektywy.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Lew czarownica i stara szafa – streszczenie szczegółowe
2  Łucja – charakterystyka
3  Lew, czarownica i stara szafa - cytaty