Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiersz ten napisany został na podstawie opowiadania adiutanta, przyjaciela poety - Stefana Garczyńskiego. Ma on charakter epicki. Na samym początku widzimy opisany układ sił wrogich sobie wojsk. Moskali, którzy ruszyli z atakiem na redutę Ordona, było zdecydowanie więcej. Ci drudzy dysponowali zaledwie sześcioma działami, jednak walczyli dzielnie i z oddaniem. Poeta pisze o sile, z jaką car twardą ręką sprawuje rządy i niewzruszony wysyła ludzi na śmierć za swoje państwo:

Gdzież jest król, co na rzezie tłumy te wyprawia?
Czy dzieli ich odwagę, czy pierś sam nadstawia?
Nie, on siedzi o pięćset mil na swej stolicy (...)


W państwie cara posłuszeństwo było egzekwowane siłą. Służyć temu miały tysiące kibitek, które wywoziły skazańców na Syberię. Dlatego też przeciwstawienie się Polaków zasługuje na tym większą pochwałę i poszanowanie. W obliczu prawdziwego zagrożenia mieli oni bowiem odwagę, aby stanąć do walki z potężnym władcą. Byli oni również osamotnieni w swoim przeciwstawieniu się carowi:

Warszawa jedna twojej mocy się urąga,
Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,
Koronę Kazimierzów, Chrobrych z twojej głowy,
Boś ją ukradł i skrwawił synu Wasilowy.


Wiersz jest relacją adiutanta, który opisuje zdobycie reduty. Dramatyzm sytuacji został przedstawiony za pomocą krótkich, urywanych zdań. Broniącym reduty, którzy byli atakowani przez znacznie większe siły carskie, zabrakło nagle amunicji. Dla walczącego żołnierza brak amunicji był wyrokiem. Śmierć poniesiona z powodu braku możliwości obrony była nie tylko osobistą klęską, ale i hańbą. Świadomość kończącej się za chwilę amunicji przyprawiała żołnierza o zawrót głowy:

... – i żołnierz pobladnął,
Nie znalazłszy ładunku już bronią nie władną
I uczuł, że go pali strzelba rozogniona;
Upuścił ją i upadł; - nim dobiją skona.


Aby amunicja z reduty nie dostała się w ręce nieprzyjaciela, Ordon zdecydował się wysadzić ją w powietrze. Choć w rzeczywistości wiadomo, że Ordon ocalał z eksplozji, w wierszu Mickiewicza zginął pod gruzami reduty. Takie zakończenie losów bohatera miało na celu uwznioślenie jego czynu i podkreślenie zasług jako wzorcowego zachowania powstańca, godnego naśladowania.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Sonety odeskie - wiadomości wstępne

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Pan Tadeusz - Dziady - Konrad Wallenrod

Komentarze: Reduta Ordona - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-04-16 20:46:53

Wasza strona jest świetna i widać że materiały tu zawarte nie pochodzą z rąk licealistów lecz profesjonalistów


2019-04-06 15:59:32

Jestem mile zaskoczona. Wszystko fajnie wytłuaczone i w końcu zrozumiałam o co w tym wierszu chodzi ;). Bo przyznam się szczerze, że czytałam go 6 razy i nic z niego nie wiedziałam. A tu przeczytałam kilkanascie zdań i wszystko wiem. Dzięki;)


2019-03-29 19:22:26

Jestem bardzo zadowolona, że udało mi się natrafić na tą właśnie stronę:) W końcu mam do czynienia z informacją, a nie setną kopią tego, co już wiem.


2019-03-26 13:59:01

Dosc fajnie zostal opisany tutaj ten wiersz. Musze przyznać ze bardzo czesto odwiedzam te strone, dlatego ze jest jest ona bardzo dobra.. i co najwazniejsze przydatna w lekcjach j. polskiego.


2019-02-19 18:15:56

Zgadzam sie ze strona jest bardzo zasobna w roznego rodzaju analizy i interpretacje.W tym jednak konkretnym przypadku,analizy "Reduty Ordona" trudno zgodzic sie z cyt. "Zakończenie wiersza jest optymistyczne. Poeta wyraża nadzieję, że kiedyś nadejdzie kres carskiego despotyzmu" Zakonczenie wiersza jest zdecydowanie zakonczeniem DRAMATYCZNYM.Nadejscie konca swiata,Sad Bozy,bo to autor mial na mysli piszac o wysadzeniu ziemi raczej nie napawa nikogo optymizmem.
Streszczenia książek
Tagi: