Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Co to jest reduta?
wojsk. dawn. zamknięte polowe umocnienie ziemne, z wałem i rowem.

Kim był Ordon?
Julian Konstanty Ordon (16 października 1805 we Lwowie - 15 stycznia 1887) - polski wojskowy

W czasie powstania listopadowego w 1831 roku w czasie obrony Warszawy dowodził baterią artylerii w forcie nr 54, który został wysadzony w powietrze. Jego rzekomą śmierć opisał Adam Mickiewicz w swoim wierszu "Reduta Ordona".

Od 1833 przebywał w Dreźnie, następnie osiadł w Szkocji. Ok. 1840 wstąpił do wolnomularstwa angielskiego, a w październiku 1847 do polskiej loży narodowej w Londynie. Związał się z Polskim Towarzystwem Demokratycznym. W 1848 wyjechał do Mediolanu chcąc wstąpić do legionu Mickiewicza. Źle przyjęty, ostatecznie znalazł się w Legii Lombardzkiej.

W październiku 1848 wstąpił do armii sardyńskiej, gdzie służył do 1855. Jesienią 1856 wyjechał do Francji i osiadł w Paryżu. W 1858 otrzymał posadę profesora języków nowożytnych w Kolegium Rządowym w Meaux. Od 1860 w oddziałach G. Garibaldiego, następnie w armii włoskiej do 1867. Popełnił samobójstwo. Po samobójczej śmierci we Florencji Lwów sprowadził jego zwłoki i uroczyście pochował na Łyczakowie wystawiając piękny pomnik w Alei Zasłużonych.


Geneza wiersza
Adam Mickiewicz w sierpniu 1831 r. przybył do Wielkopolski i tu, po upadku powstania, spotkał się z liczną grupą uchodźców z kraju. Jednym z nich był Stefan Garczyński. W czasie powstania listopadowego pełnił on funkcję adiutanta generała Jana Umińskiego, dowódcy obrony Warszawy. Opowiedział on Mickiewiczowi epizod dotyczący obrony Fortu numer 54 na Woli. Artylerią tej placówki dowodził kapitan Julian Konstanty Ordon. 6 września, tuż po zdobyciu reduty przez Rosjan, nastąpił w niej wybuch amunicji. Wszyscy sądzili, że dokonał tego sam Ordon, jednocześnie ginąc pod gruzami budowli, okazało się jednak, że udało mu się ujść z życiem.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Do Joachima Lelewela - analiza i interpretacja
2  Ballady i romanse - wiadomości wstępne
3  Pierwiosnek - analiza i interpretacja

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Pan Tadeusz - Dziady - Konrad Wallenrod

Komentarze: Reduta Ordona - wiadomości ogólne

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-06 20:32:20

Analiza wiersza jest wywodem nt jego warstwy technicznej (gatunkiem literackim, środkami stylistycznymi). Radziłabym raczej zinterpretować to dzieło. Jeśli to złośliwość, z góry przepraszam. Może wniosłam coś do czyjegoś stanu wiedzy..


2018-12-14 16:04:18

W tym problem - to NIE jest historia naszego narodu, gdyż Ordon, jak powszechnie wiadomo, przeżył powstanie listopadowe i umarł wiele lat później we Włoszech...


2018-12-07 14:14:28

Moim zdaniem jest to piękny wiersz napisany przez wybitnego poetę,który zasługuje na szacunek i wspomnienie nie tylko tych najstarzych.Uważam,że wszyscy powinni znać ten utwór,poniewarz ukazuje on nam wspaniałe ideały bohaterstwa.Tak piekny utwór opisany w tak piękny sposób zasługuję na wspomnienia.Dlatego zachęcam do wspomnienia tamtych wydarzeń.


2018-12-03 22:28:08

Wiersz ukazuje poświęcenie Polaków podczas nieudanych prób powstańczych, które miały pomóc w odzyskaniu niepodległości. Chociaż niektórzy twierdzą, iż takie zrywy były niepotrzebne, gdyż ginęło wielu ludzi, ja uważam, że to piękny przykład prawdziwego męstwa, odwagi, miłości do Ojczyzny. Teraz większość młodych ludzi uważa, iż patriotyzm polega na 'obchodzeniu wszystkich świąt narodowych' [przykład podany z wywiadu ukazanego w TV]. To też, nie zaprzeczam, ale patriotyzm to coś więcej. to chęć poświęcenia się ojczyźnie, miłość do niej.. 'Reduta Ordona' jest wykorzytsana w 'Syzyfowych pracach' Żeromskiego i w f ilmie o tym samym tytule jest pokazane, jak pewien młody chłopak ją recytuje. Nauczył się jej z własnej woli. A w XXIw. niektórym z nas tak ciężko nauczyć się jakiegoś banalnego wiersza, fraszki. Nie zapominajmy o czasach zaborów, chęci odzyskania niepodległości przez Polaków, wojnach światowych, bo to nie jest aż tak odległa historia. Poza tym to historia naszego narodu.


2018-10-18 16:36:03

Żalowy ten wiersz. Szczerze mówiąc bez większego sensu. Przeczytałem go, zanalizowałem. I stwierdziłem że nic nowego do mej wiedzy nie wniósł... A więc po co go omawiać?
Streszczenia książek
Tagi: