Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Mikołajek to główny bohater książeczki „Mikołajek i inne chłopaki”. Ma, podobnie jak jego szkolni koledzy około siedmiu, ośmiu lat. Jego tata ciężko pracuje, zaś mama zajmuje się na co dzień domem. Mieszkają we Francji, w domu z ogrodem.

Mikołaj to pełen życia, temperamentu chłopiec. Tak jak inni, oprócz Ananiasza, nie lubi się uczyć, a za najfajniejsze w szkole uważa przerwy. Może wtedy bawić się z kolegami, co jednak często prowadzi do kłótni i bójek, bo chłopcy rywalizują z sobą. Jego najlepszym kolegą jest chłopiec z nadwaga, który bardzo lubi jeść, Alcest. Oprócz tego często bawi się z Gotfrydem, Rufusem, Maksencjuszem, Euzebiuszem, Kleofasem oraz Joachimem. Razem tworzą zgraną paczkę i wspólnie spędzają czas wolny. Wspólnie wymyślają ciekawe zabawy na placu zabaw. Bawią się m. in. w Indian i kowbojów, zawody lekkoatletyczne czy camping.

Oprócz kolegów Mikołajek przyjaźni się z córką sąsiadów – Jadwinią. Lubi ją, mimo że jest dziewczynką i bawi się lalkami. Mikołajek bardzo kocha swoich rodziców i uważa, że są najfantastyczniejsi na świecie. Ponadto ceni swoją babcię, Bunię, która przysyła mu prezenty. Niesforność chłopca sprawia, że często wpada w tarapaty, jednak kończą się one najwyżej reprymendą rodziców.

Uważam, że Mikołajek to super kolega. Ma wiele fantastycznych pomysłów, by się nie nudzić. Chętnie bym zaprzyjaźnił się z nim i wspólnie bawił.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Mikołajek i inne chłopaki - streszczenie szczegółowe
2  Obraz szkoły w „Mikołajku i innych chłopakach”
3  Mikołajek i inne chłopaki - plany wydarzeń