Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Odyseja” Homera opowiada o losach króla Itaki, Odyseusza, jednego z greckich wodzów, biorących udział w oblężeniu i zniszczeniu Troi. Autor przestawił w dziele dziesięcioletnią tułaczkę bohatera, któremu gniew bogów uniemożliwiał rychły powrót do ojczyzny.

Po opuszczeniu Troi gwałtowna wichura rozdzieliła floty Agamemnona i Odyseusza, kierujące się w stronę Itaki. Nieprzychylne wiatry zapędziły okręty Odysa do Tracji. Tam towarzysze króla napadli na miasto Ismaros, dokonując rzezi jego mieszkańców, z której ocalał jedynie kapłan, Maron, wykupując się od śmierci winem. Następnie statki Odyseusza popłynęły na południe, docierając do kraju Lotofagów – ludzi, żywiących się kwiatami lotosu. Grecy skosztowali pożywienia Lotofagów, zapominając, kim są i pragnąc pozostać na wyspie. Odys, który jako jedyny nie zjadł lotosu, zdołał jednak nakłonić swych ludzi do powrotu na okręty i wyruszenia w dalszą drogę.

Kolejnym etapem podróży głównego bohatera „Odysei” była wyspa Kyklopów, zamieszkana przez olbrzymich ludożerców z jednym okiem, umieszczonym po środku czoła. Odyseusz, wraz z kilkoma ludźmi, ukrył się w jaskini, należącej do Polyfema – pasterza kóz - mając nadzieję, że cyklop ugości ich wedle zwyczaju. Jednakże Polyfem zaczął zjadać Greków, uniemożliwiając im ucieczkę z groty. Odyseusz postanowił pokonać przeciwnika sprytem – przestawił się jako „Nikt” i spoił winem, a następnie oślepił, wypalając rozżarzonym kołkiem jego jedyne oko. O świcie Polyfem odsunął ogromny głaz, zasłaniający wejście do jaskini i zaczął wypuszczać swoje stado na pastwisko, dokładnie obmacując grzbiet każdej kozy. Grecy zdołali opuścić grotę, ukryci pod brzuchami zwierząt.

Po opuszczeniu wyspy Kyklopów okręty Odyseusza zatrzymały się na wyspie boga wiatrów, Eola, który ugościł ich należycie i podarował królowi Itaki worek, mówiąc, aby nie otwierał go dopóki nie dotrze bezpiecznie do ojczyzny. W magicznym worku zamknął bowiem wszystkie wiatry. W chwili, kiedy Grecy dostrzegli w oddali brzegi Itaki, strudzony Odys zasnął. Wówczas jego towarzysze, podejrzewając, że wór jest pełen skarbów, rozwiązali węzeł, wypuszczając rozszalałe wiatry, które odepchnęły ich statki od ojczyzny i zapędziły je z powrotem na wyspę Eola. Bóg wiatrów, do którego Odyseusz udał się ponownie po pomoc, przepędził go, uznając, że ściga go gniew bogów. Grecy musieli natychmiast wypłynąć w morze. Po jakimś czasie dotarli do kraju Lajstrygonów – ludożerców, którzy zniszczyli okręty Odyseusza i zabili prawie wszystkich jego towarzyszy. Z rzezi ocalał jedynie jeden statek, na którym Odys zdołał uciec wraz z niewielką grupką ludzi.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Odyseja - streszczenie w pigułce
2  Penelopa jako archetyp wiernej żony
3  Odyseja - plan wydarzeń