Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Odyseusz jest głównym bohaterem „Odysei” Homera. Jest on królem Itaki, którą opuścił przed dwudziestoma laty, aby wziąć udział w oblężeniu Troi. W ojczyźnie pozostawił wówczas żonę, Penelopę i jedynego syna, Telemacha oraz rodziców. Czytelnik poznaje go w dziesiątym roku tułaczki, jako mężczyznę w sile wieku, postawnego, przystojnego i silnego.

Odyseusz cechuje się przede wszystkim przenikliwością, mądrością i sprytem, które umożliwiają mu pokonanie wszelkich trudności. Jest znany z rozmaitych forteli, którymi wyróżnił się podczas walk o Troję. Jest zręcznym oszustem, czym wzbudza uznanie swojej opiekunki – Ateny. Zawsze stara się zachować rozsądek, jest wytrwały w dążeniu do celu, a dzięki przebiegłości niejednokrotnie unika śmierci. Pragnie powrócić do ojczyzny za wszelką cenę, nie potrafi o niej zapomnieć nawet w obliczu pozyskania nieśmiertelności, którą obiecuje zakochana w nim Kalipso. Cechuje się męstwem, wytrwałością i odwagą. Wobec przeciwników potrafi być okrutny i bezwzględny, lecz umie też wykazać się wrażliwością i nie powstrzymuje łez, kiedy słyszy pieśń o zdobyciu Troi.

Odyseusz jest postacią pozytywną, wzorem wodza, który stara się uchronić swych towarzyszy przed niebezpieczeństwem i dobrego męża, który dzięki wytrwałości i waleczności po wielu latach odzyskuje dom rodzinny i należną mu pozycję.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Odyseja - streszczenie w pigułce
2  Wędrówka Odyseusza
3  Odyseja jako epos