Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Książę Janusz Radziwiłł to historyczna postać Potopu Henryka Sienkiewicza. Sprawował on urząd wojewody wileńskiego i hetmana wielkiego koronnego. Był najpotężniejszym człowiekiem na Litwie.

Sienkiewicz tak opisuje jego wygląd:
Był to człowiek czterdziestokilkoletni, postaci olbrzymiej i barczysty. Ubrany był w strój szkarłatny polski, spięty pod szyją kosztownymi agrafami. Twarz miał ogromną, o rysach, z których biła pycha, powaga i potęga. Była to gniewliwa, lwia twarz wojownika i władcy zarazem. Długie, zwieszające się w dół wąsy nadawały jej wyraz posępny i cała w swej potędze i ogromie była jakby wykuta wielkimi uderzeniami młota z marmuru. Brwi miał w tej chwili zmarszczone z powodu natężonej uwagi, ale zgadłeś łatwo, że gdy je zmarszczy gniew, wówczas biada tym ludziom, tym wojskom, na których gromy owego gniewu spadną.


Janusz Radziwiłł miał bronić kraju przed Szwedami. Zamiast zostać wielkim obrońcą Polski, stał się jednak jej wielkim zdrajcą. Od początku otrzymujemy sygnały, że są dla niego rzeczy ważniejsze od obrony ojczyzny. Radziwiłł nie jest skłonny, tak jak Sapieha, do zastawienia swoich majątków, żeby mieć pieniądze na obronę kraju. Wprost przeciwnie – jest skąpy. Nie potrafi pojednać się z innymi możnymi rodami dla dobra Polski. Udaje mu się przez pewien czas podtrzymywać wśród ludzi złudzenie, że ma szlachetne cele.

Radziwiłł jest człowiekiem bezwzględnym. Nie ma żadnych oporów, żeby zabić tych, którzy robią coś nie po jego myśli. Nie mówiąc Kmicicowi o swoich zamiarach, zmusza go do przysięgi na krzyż. A jednak, choć opętany manią wielkości i zaślepiony pragnieniem władzy, nie jest wolny od wątpliwości. Po ogłoszeniu aktu podania Litwy Karolowi Gustawowi i sprzeciwie większości wojsk, po tym jak większość pułkowników wypowiedziała mu posłuszeństwo, zastanawia się, czy nie skończy się to wszystko hańbą.

Czuje się ciągle kimś większym i ważniejszym od reszty ludzi. Czuje, że ma prawo decydować o losach Polski. Tak naprawdę, bunt przeciwko jego decyzji jest dla niego zaskoczeniem – nie przypuszczał, że ktoś może sprzeciwić się jego woli. Książę jest więc opętany manią wielkości. Uważa, że powinien walczyć i mierzyć się z wielkimi monarchami tego świata. Jest zbyt wielki na prowadzenie powiatowej wojny.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Potop – streszczenie szczegółowe
2  Zagłoba - charakterystyka
3  Szczegółowy plan wydarzeńKomentarze: Janusz Radziwiłł - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-08 18:19:00

Bardzo mi pomogło to opracowanie. Uważam, że Potop to ciekawa książka, ale jeśli się chodzi do współczesnego liceum, ze współczesnymi wymaganiami to naprawdę jest niewykonalne by przeczytać całą powieść, niestety... Warte do dodania jest to,że w programie nauczania są przewidziane zaledwei 4 godzniy na omówinie tej lektury, co jest poporstu śmieszne... Dziękuję jeszcze raz.


2019-01-07 20:50:35

Napiane bardzo starannie,wnikliwie.Brawo autorka.Warto by jednak zwrócić uwagę,że ci magnaci,a i sam Kmicic to różne oblicza samatyzmu.Sarmatyzm był ideologią najprzód całej szlachty,później tylko szlachty gołoty,ale w dumnycch magnatach ten sarmayzm istniał i wychodził z nich w każdej chwili.A i Kmicic to młody sarmata,aczkolwiek przez S.gloryfikowany,tak jak i Jacek Soplica.Jest symbolem społezeństwa polskiego 17 wieku i nadzieją dla narodu po klęsce pows. styczniowego: pisał przecież S "ku pokrzepieniu serc"


2018-12-05 16:34:46

Pod koniec moznaby dodac ze w ostatnich chwilach zycia modlil sie do matki boskiej i ze tylko dzieki temu- gdy jego przeciwnicy(wsrod nich wolodyjowski) sie o tym dowiedzieli- nie zbeszczescili jego zwlok, a wrecz przeciwnie, zdjeli czapki i chwila ciszy oddali zmarlemu wyrazy szacunku.


2018-11-13 19:56:17

Może na wioskach nauczyciele mogą poświęcić tej książce 3 tygodnie. W dobrej szkole dostaniesz maksymalnie 2 tygodnie na jej przeczytanie, a nauczyciel będzie ją omawiał może 3 dni(=6lekcji)


2018-11-08 20:09:46

a czy ja wiem czy on był aż tak zły, opanowała go chora ambicja i chciał ją spełnić za wszelką cenę , a kto nie zna powiedzenia "cel uświęca środki"?
Streszczenia książek
Tagi: