Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Stasia Bozowska również poniosła klęskę, lecz jej sens nie jest tak jednoznaczny jak w przypadku doktora Obareckiego. Kobieta potrafiła rozbudzić głód czytania książek na wsi; przykładem jest chociażby postać chłopca, który zdecydował się jechać po lekarstwo dla pani nauczycielki mimo strasznej śnieżycy. W papierach Stasi Obarecki odnajduje projekt Fizyki dla ludu. To kolejny dowód na to, że choć złamała ją surowa i okrutna rzeczywistość życia społecznego, ta za wszelką cenę nie chciała się poddać i tak jak Paweł odejść od swych ideałów.

Bohaterka podjęła samotną walkę, która musiała skończyć się klęską, bo zacofanej struktury życia społecznego, ciemnoty i nędzy nie mogła zmienić nawet najwyższa ofiarność jednostki.

Zestawienie tak odmiennych charakterów i postaw życiowych dwojga ludzi, którzy zaczęli swoją drogę życiową w tym samym punkcie, mieli takie same poglądy i jednocześnie za wszelką cenę chcieli pracować społecznie na rzecz innych ludzi, prowadzi do smutnych wniosków. Stanisława Bozowska odniosła zwycięstwo moralne, ale jej śmierć ostatecznie zakończyła dalsze poświęcenie dla społeczności. Doktor Paweł poniósł klęskę na płaszczyźnie etycznej, ale to właśnie on pozostał na świecie. Sytuacja ta dowodzi, że ludzie najbardziej potrzebni, najbardziej pomocni dla ogółu niestety stanowią zdecydowaną mniejszość. Tym bardziej powinniśmy doceniać ich wysiłek i bezinteresowną chęć niesienia pomocy innym.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Siłaczka - streszczenie
2  Charakterystyka bohaterów Siłaczki
3  Czas i miejsce akcji SiłaczkiStreszczenia książek
Tagi: