Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Jednym z wątków wykorzystanych przez Hemingwaya w opowiadaniu „Stary człowiek i mor ze” jest motyw przyjaźni. Niezwykła więź łączyła w tym przypadku starego rybaka, doświadczonego życiem Santiago i młodego chłopca, kilkunastoletniego Manolina. Ich wspólną pasją było morze i połów ryb. Samotny na starość Santiago cieszył się zawsze obecnością chłopca, gdy ten był młody pozwalał mu nosić rybacki osprzęt, zabierał go również na połowy. Uczył go wszystkiego, co sam potrafił, był tym, kim jest mistrz dla swojego ucznia. Przyjaciele nie okazywali na co dzień swoich uczuć i przywiązania. Łączyła ich wspólna praca i wspólne połowy. Manolin z czasem coraz więcej pomagał starszemu koledze, który mimo zachowanego zdrowia i siły, nie był już tak sprawny jak dawniej.

Odkąd Santiago zaczął prześladować pech – przez wiele tygodni nie udało się mu złowić żadnej ryby – ojciec Manolina zabronił mu połowu ryb ze starcem. Wierzył, że „pech” może być zaraźliwy. Pomimo to chłopiec pozostał lojalny wobec starca i robił wszystko, co mógł, by pomóc przyjacielowi na lądzie. Zapewniał mu jedzenie oraz dbał, by ten nie czuł się osamotniony, czy gorszy od innych rybaków. Zapewniał go: „Jest wielu dobrych rybaków i kilku wspaniałych. Ale nie ma takiego jak ty”. Wspierał go przede wszystkim psychicznie, co pomagało Santiago przeżyć najgorsze dni i nie utracić wiary we własne umiejętności.
O tym, jak silnie związani byli przyjaciele, świadczą między innymi słowa, kilkakrotnie wypowiadane przez Santiago na morzu: „Chciałbym tu mieć chłopca”. Stary rybek wiedział, że młodzieniec pomógłby mu bezpiecznie doholować zdobycz do brzegu. Po powrocie bohatera do wioski z opisanego w opowieści połowu, Manolin zaopiekował się natychmiast starcem. Poprzez swoje wzruszenie dał czytelnikowi do zrozumienia, iż jako jedyny rozumiał Santiago oraz, że był niezwykle dojrzały, pomimo młodego wieku.
Dzięki opisanej historii Hemingway zwrócił uwagę, iż każdy człowiek, niezależnie od wieku, potrzebuje drugiej osoby. Nawet najwięksi samotnicy muszą mieć kogoś, na kim będą mogli polegać. Siła przyjaźni pozwoli człowiekowi przeżyć największe klęski oraz dodatkowo wzbogaci smak zwycięstwa.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Stary człowiek i morze - streszczenie
2  Stary człowiek i morze - charakterystyka bohaterów
3  Problematyka Starego człowieka i morza