Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W utworze swym Hemingway ukazuje determinację człowieka, pokazuje do czego człowiek jest zdolny, gdy mu na czymś naprawdę zależy. W opowiadaniu świadomość tragizmu ludzkiego losu towarzyszy afirmacji świata i humanistycznych wartości indywidualnego heroizmu.

W twórczości pisarza powstały w 1952 roku Stary człowiek i morze jest zwrotem ku wnikliwemu poszukiwaniu wartości filozoficznych. Jest zaprzeczeniem dotychczasowej twórczości, w której pobrzmiewają echa hiszpańskiego faszyzmu i doświadczenia I wojny światowej.

Autora nie interesuje zbiorowość ludzka, przemiany społeczne i polityczne, skupia się na człowieku jako indywiduum. Santiago nie jest jednym z wielu stanowi osobne jestestwo ze swymi wątpliwościami i kłopotami. W usta prostego rybaka, w jego myśli i czyny, Hemingway wkłada rozważania na temat grzechu, szczęścia i natury. Santiago jest pogodzony z naturą, kocha ją, a zarazem szanuje. Wie, że może być przyjacielem ale również wrogiem.

Stary człowiek i morze niesie również prawdę o człowieku. Santiago zastanawia się dlaczego opuściło go szczęście, czy dlatego, że wypłynął za daleko? Czy w ogóle istnieje coś takiego jak szczęście? A może człowiek jest uwikłany w los i już nie da się zmienić ciążącego nad nami fatum? Hemingway mówi, że nie. Człowiek ma wolę i siłę by walczyć. I mimo iż może jest uwikłany w fatum, a jego przyszłość jest przesądzona on ma prawo, a nawet obowiązek, stanąć do walki o swój byt i marzenia. Człowiek żyje dzięki marzeniom i dla marzeń. Marzeniem Santiago było złowienie wielkiej ryby i nie poddał się nim go nie zrealizował mimo iż wiele go to kosztowało. Zrobił to dla siebie nie dla poklasku. Dzięki swej upartości i determinacji walczył do końca pomimo świadomości przegranej, pomimo wycieńczenia fizycznego. Rybak mógł tę wyprawę przypłacić życiem, ale chciał spróbować ile jest wart i do czego jest zdolny w walce z żywiołem. Mottem tego opowiadania mogą być słowa Santiago:
„Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”.
Człowiek jest zbyt silny by się poddać, by dać się pokonać. Jak mówi autor to człowiek jest kowalem własnego losu. Każdy kroczy przez życie sobie właściwą drogą, którą mimo przeciwności losu musi sam wytyczać. Stawiać sobie różne cele i za wszelką cenę dążyć do ich osiągnięcia – to prawo człowieka – mimo potknięć i klęsk wstawać i kroczyć naprzód. Życie tak długo ma sens i wartość, dopóki człowiek umie – i przede wszystkim - chce walczyć o spełnienie swych dążeń, idei, pragnień… Już samo pragnienie dążenia do celu jest zaczątkiem walki. Ta walka jest sensem życia każdego człowieka.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Stary człowiek i morze - streszczenie
2  Stary człowiek i morze - cytaty
3  BibliografiaKomentarze: Problematyka Starego człowieka i morza

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-13 15:11:28

ciesze sie, ze znalazlem ta stronke :) Zwlaszcza zadowala mnie to dla tego, że za ok 14 godzin będe pisał sprawdzian wiadomosci z tej lektury (ktorej nie czytalem). Hmm aa w tych 14 godzinach jeszcze musi sie znalezc sen :) PS szkoda, ze na sen zazwyczaj przeznaczam 15 godzin. pzdr


2018-12-29 16:05:04

Kiedy wczoraj przeczytałam tę lekturę zdawało mi się, że jest bez sensu, ale po przeczytaniu tej stronki myślę, iż jest bardzo fajna. No i szybko się czyta- nie to co Krzyżacy.


2018-12-24 21:36:33

Bardzo dobre opracowanie. Oglądałam film i czytałam książkę..ale postanowiłam jeszcze sobie przypomnieć niektóre fakty. Wszystko jest genialnie opisane:) Polecam. Pozdro dla wszytskich ;))


2018-12-19 23:07:32

Hmm... Problematyka całkiem dobrze ujęta. Już niedługo egzaminy i dlatego robię sobie małe opracowania lektur gimnazjalnych by przypomnieć sobie problematykę. Do "mizio": Zazdroszczę w takim razie 15 godzin snu. Ja na sen przeznaczam bardzo często tylko 5 godzin, gdyż mamy ogrom materiału teraz w szkole. :/


2018-12-14 19:50:10

WoooW , jets cOool mysle ze mi pomoże , lecz zobaczymy .. jest naprawde fajne nawet nie musze czytac lektury thX dzieki :* Buzka
Streszczenia książek
Tagi: